14 Ekim 2020

Macrocenter'daki Atıştırmalık Cips Ürünleri ve Türk Damak Tadı

Macrocenter'daki Atıştırmalık Cips Ürünleri ve Türk Damak Tadı

Macrocenter marketler grubu bildiğiniz gibi Migros grubuna ait bir şirkettir. Ürün gamının çoğu Migros marketlerde de bulunmaktadır. Macrocenter'da bazı gurme ürünler satılmaktadır ekstradan ve ben genelde Viski-İçki reyonu için giderim. En son gidişimde aldığım birkaç atıştırmalık cips ve diğer ürünlerden sizlere bahsetmek istiyorum.

Atıştırmalık reyonundan aldığım Santa Marıa marka cipsler ve Doritos Dippas ürünlerinden başlayacağım. Öncelikle Türkiye'de satılan ve herkesin bildiği Cips markaları olan Doritos, Lay's, Pringles ve Ruffles en iyi markalardır. Bunlar dışında yurt dışı menşeli markalara boşuna para vermeyin. Özellikle Doritos ve Pringles markaları bence zirveyi oynar.

1) Doritos cipslerden başlamak gerekirse; Türkiye'de üretilmektedir ve oldukça kaliteli ve lezzetli cipslerdir. Taco, Nacho(Peynirli, Turuncu Paket) en sevdiğim ürünleridir. Kırmızı pakette satılan Hotcorn ise biraz acıdır ve tavsiye etmiyorum. Nacho olan peynirlisi favorimdir ve birçok yabancı menşeli cips markasından daha kalitelidir.

Macrocenter'daki Atıştırmalık Cips Ürünleri ve Türk Damak Tadı

Doritos Dippas Nacho ürününden biraz bahsedecek olursak. Karton bir kutuda farklı tasarım olarak satılan ürünün içinde küçük bir Nacho cips paketi çıkıyor. Ek olarak içinden turuncu renkte Hot Spicy Dip Acılı Sos çıkmaktadır. Ben sosu çok beğenmedim ve Nacho ile aşırı uyumsuz bir sostur. Tadı ekşimsi, biraz baharat ve hardal karışımı olan sosu eğer beğenirseniz yanına bir adet daha normal paket Nacho almanızı öneririm çünkü paketin içinden çıkan cips gerçekten çok küçüktür.

Macrocenter'daki Atıştırmalık Cips Ürünleri ve Türk Damak Tadı

2) Santa Maria cipslerinin menşei Belçika olup Santa Maria Tortılla Chips Chili ve Santa Maria Tortilla Chips Cheese olarak iki ürünü vardır. Cipsler biraz sert ve peynir aromalı olup ağızdan kıtır kıtır dağılan bir ürün değildir. Türk damak tadına hiç uygun olmayan cipsler gerçekten fiyatı pahalı bile olsa size kalitesiz gelebilir. Sosla deneyenler olabilir fakat sosla da denense sosun tadından dolayı anca kurtarır diyebilirim. Santa Maria markası yerine Doritos Taco ve Nacho ürünlerini ben öneririm, en azından hem daha kaliteli ve taze hem de daha lezzetli.

Belçika menşeyli diğer cips markası olan Pringles ondan daha kaliteli, taze ve lezzetlidir. Sanırım Belçika'daki en ucuz cipsi Macrocenter'a en pahalı olarak getirmişler. Santa Maria cipsi Bira içeceği ile falanda gitmez sizi biradan soğutabilir hatta.

Arkadaşlar son olarak şunu söylemek isterim, bizim Türk mutfağı ve Türk damak tadı başta Avrupa'daki ülkeler olmak üzere birçok ülkeden daha ileridedir ve lezzet bakımından bizim ürünlerimiz daha kalitelidir. Cips ürün gamında bile adamlar sınıfta kalmış diyebilirim. Ara ara Macrocenter ürünlerini paylaşıyorum ve geçen yazılarımdan birinde Kombucha içeceğini paylaşmıştım. Bu asidik çay yerine bizimkilerin çıkardığı Torku No On içeceğini için emin olun daha çok keyif alırsınız.

Şimdi Kombucha içenler sindirime iyi geliyor diye yazmaya başlar ama onun yerine Probiyotik Yoğurt veya Yöresel Malatya Kayısısı yiyin daha iyi, lezzetli ve sağlıklıdır.

3) Diğer Cips Markaları

* Pringles Krema & Soğanlı (Menşei: Belçika) Tavsiye ederim.

* Pringles Peynir & Soğan (Menşei: Belçika) Tavsiye ederim.

* Knorr Veggıe's Ürünleri (Menşei: Türkiye) Tavsiye etmem ve pek cipse benzemiyorlar.

* Pattes marka cips ürünleri Lay's benzeri cipslerdir. Lay's markasını almanızı tavsiye ederim.

* Pocoloco Tortilla Cipsi ve Pocoloco Yuvarlak Nacho Cipsi (Menşei: İsviçre) Tavsiye etmediğim ürünler arasındadır. Bizim Doritos ve Pringles daha kalitelidir.

* Freshbak, Kühne ve M-Life Ürünleri (Menşei: Türkiye) Bildiğimiz mısır veya patates cipsinden çok kurutulmuş meyvedir. Elma olanı atıştırmalık denenebilir.

* Anadolu Lezzetleri Ürünleri (Menşei: Türkiye) Kahramanmaraş Acılı Tarhana, Kahramanmaraş Tarhana Cipsi ve Kahramanmaraş Fırınlanmış Tarhana Cipsi olarak üç ürün olup hepsinin de tadı ekşimsidir ve bildiğiniz cips ile alakası yoktur. Bence denemeye değmez boşuna paranızı vermeyin.

Kelly's Wasabili Cips (Menşei: Avusturya): Aşırı acı Wasabi cipsidir. Normal cips gibi ben bunu kola içerken yerim diye almayın paranıza yazık olur. Zaten merak için bir sefer alıp bir daha almayacağınız bir üründür. Hem acı hem de naylonumsu bir tat vardır.

Argente Kinoalı Patates Cipsi (Menşei: İspanya) Lay's benzeri bir patates cipsidir.

Diğer Markalar: Çerezza, Patos, Cheetos, La Fiesta, Chips Master

Burak AVCI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme