24 Haziran 2019

Nijeryalı Dolandırıcıların PTT Kargo Üzerinden Yaptığı Yeni Dolandırıcılık Yöntemi

Nijeryalı Dolandırıcıların PTT Kargo Üzerinden Yaptığı Yeni Dolandırıcılık Yöntemi

Internet üzerinden ticaret ile uğraşanlar veya Sahibinden E-Ticaret sitesinde ürün satanların telefon numaralarını alıp WhatsApp'dan +234 alan kodu ile sizi ekleyen biri olup sattığınız ürünü almak istediğini yazan biri olursa bilin ki Nijeryalı dolandırıcı olma olasılığı yüzde yüzdür.

Genelde kendi Amerikan askeri personel olarak tanıtıyorlar. Adının başında genelde Captain yazıp örneği ben Captain Agboola Samuel olarak kendini tanıtıp. Amerikan vatandaşı ve askeri olduğunu, Nijerya'da görev yaptığını söylüyor. Bu yüzden kargoyu Nijerya'ya istiyorlar.

PTT Kargo Şubelerine gittiğinizde şuan konu bilindiği için PTT yetkilileri sizi uyarıyor Nijerya'ya gönderi için. Dolandırıcılık olduğunu ve göndermemeniz gerektiği ile ilgili uyarı da yapıyorlar.

Siz eğer Hesabınıza SWIFT yapılıp para Vadesiz IBAN hesabına yatmadan asla Yurt Dışı ile ticaret yapmayınız. Sadece bu olay için değil ilerleyen zamanlarda buna benzer mutlaka Yurt Dışı dolandırıcılık yöntemi gelişecektir. Hesabınıza para yatmadan kesinlikle ürününüzü göndermeyiniz.

Nijeryalı dolandırıcılar Bank of America üzerinden parayı gönderir gibi yapıyor fakat onay vermediği için gün içinde para iptal ediliyor ve dolandırıcıya geri aktarılıyor. O süre aralığından yararlanıp sizden kargonuzu göndermenizi ve Kullanıcı Takip numarası dediğimiz KP numarasını istiyor. Ayrıca Bankayı aradığımda şuan Bank of America'dan bir işlem olmadığını eğer olsaydı direk yansıyacağını söyledi. Yani ekstradan bir imzalı belge veya takip numarası beklemez bankalar.

Bana gönderilen örnek bir SWIFT maili aşağıdaki gibidir. Eğer size böyle bir mail geldiyse büyük itimal dolandırıcılık işleminin bir parçası olup gerçek bir SWIFT maili değildir. Bankayı aradığımda böyle bir işlemin olmadığını teyit ettirdim. Sonra PTT Kargo Nijerya olarak İnternet üzerinde arama yaptığımda birçok kişinin olay başına geldiğini görünce kişiyi engelledim.

Nijeryalı Dolandırıcıların PTT Kargo Üzerinden Yaptığı Yeni Dolandırıcılık Yöntemi

Nijeryalı Dolandırıcıların Genel Özellikleri;

* WhatsApp profil resmi Amerikan askeri ve personeli oluyor.

* ABD vatandaşı olduğunu ama Nijerya'da görevde olduğunu söyler.

* Bank of America üzerinden para gönderme işlemini gerçekletiriyor.

* PTT Kargo ile göndermenizi ve PTT Kargo Gönderi Takip Formu Doldurmanızı istiyor. Hatta resmini atıyor buradaki PTT Kargo gönderi formunun bile resmini ayarlamışlar kendilerinin doldurduğu.

* Telefon olarak +234 alan kodunu kullanıyorlar. Örnek Telefon: +234 909 151 9100

* Nijerya'ya gönderi ücretini biliyorlar 300-400 TL ve bunu ürünün ücreti üzerine ekliyorlar.

* Ürün üzerine pazarlık yapmıyorlar direk fiyatı kabul ediyorlar.

Eğer yukarıdaki özelliklere benzer biri size yazdıysa dolandırıcı olma ihtimali yüksek olup kensini engelleyiniz.

Eğer kargo PTT'den çıkmış ve Yurt Dışı sevkiyata gittiyse geri getirmeniz çok zordur hatta imkansızdır. PTT çalışanları da Nijerya'ya giden kargoların geri dönüşü olmadığını size söylüyor ve uyarıyor.

Son bilgi olarak paylaşayım; Nijerya (Nigeria) İnternet alışverişleri konusunda sabıkalı bir ülkedir. Bu ülkeye asla ürün gönderimi veya İnternet üzerinden ticari bir iş içerisinde bulunmayınız.

Burak Avcıoğlu

1 yorum: