26 Eylül 2019

Türk Telekom Fiber Modem ve GPON Cihazı

Türk Telekom Fiber Modem ve GPON Cihazı

Bir önce ki makalem olan Türk Telekom FTTN Fiber İnternet alt yapısının kurulumundan bahsetmiştim. Şimdi fiber bağlantının sağladığı modem ve cihazlardan bahsedeceğim. Fiber internet alt yapısında eve gelen kablo sarı cam veya GPON kablo olup iki cihaz ile internet bağlantısı eve kurulabiliyor.

Türk Telekom cihazları getiriyor ve size emanet ediyor. Satılamaz ibaresi olan cihazlarda size para ile satmıyor sadece kullanmanız için teslim ediyor. Hizmet alımına son verirseniz cihazı geri alıyor. GPON cihazı ile Modem arasındaki CAT-6 kablo kısa mesafelerde 10 Gbps kadar hızı desteklemektedir. Hız, Ping ve veri kaybı yaşanmaz.

1) Nokia G-010G-Q (GPON Cihazı)İlk cihaz olan Nokia 7368 ISAM ONT G-010G-Q ufak bir cihaz olup Türk Telekom tarafından getiriliyor ve satılamaz ibaresi ile size veriliyor. Eğer Türk Telekom dan vazgeçer ve fiber internet hizmetini kapatırsanız cihazları teslim etmeniz gerekiyor bağlı olduğunuz müdürlüğe.

Temel de GPON (Gigabit Passive Optical Network) cihazı eve gelen sarı fiber cam kablodaki bağlantıyı alıp modeme Ethetnet kablosu üzerinden aktarması için vardır. Sarı cam kablo cihaza takıldığında PON ışığı yanacaktır. Power tuşu cihazın fişini taktığınızda yanar. LAN tuşu ise fiber modem ile GPON cihazı arasındaki bağlantıyı modemdeki WAN veya WAN/LAN girişi üzerinden Ethetnet kablosu ile yaptığınızda yanar. Alarm ise kırmızı yandığında problem var demektir, Türk Telekom çağrı merkezini arayınız bu durumda da.

2) ZTE ZXHN H298A (Fiber Modem)

Türk Telekom Fiber Modem ve GPON Cihazı

ZTE'nin Fiber modemi olup, GPON cihazdan gelen Ethernet kablosu WAN girişine takılıp, Power ve isternirse sabit telefon hattı da takılarak kullanılmaktadır. Sabit telefon hattını iptal etmenizi öneririm, çok gerekmiyor ve gereksiz kablo ve sinyal paraziti yapıyor.

Modemin üzerinde Power, WAN, İnternet, 2.4GHz, 5GHz, WPS, Phone 1, Phone 2 led lambaları vardır. Tüm bağlı kabloların led ışıkları yeşil olup internet bağlantısıda sabit ve yeşil ise fiber internet bağlantısı sağlıklı bir şekilde çalışıyor demektir.

2.4GHz ve 5GHz WiFi nedir ve farkları nedir diye merak edecek olursak; Wifi kullanan cihazların çoğunluğu 2.4GHz ve 5GHz radyo frekanslarını kullanır. 2.4GHz yaygın olarak kullanılan Wifi bandı iken 5GHz genellikle çift bantlı Wifi cihazları için kullanılır.

Yüksek frekansları kullanan ağlar, daha düşük frekanslı olanlardan daha hızlı şekilde verileri iletebilir. Bu nedenle, 5GHz frekans kullanan cihazlar, 2.4GHz kullananlardan daha hızlı dosya indirebilir ve yükleyebilir. Video akışı gibi yüksek bant genişliği gerektiren uygulamaları gerçekleştirirken, 5GHz kullananlar daha hızlı ve yüksek performansa sahiptir. Yüksek bant genişliği 2.4GHz'e kıyasla 5GHz, daha hızlı ve sorunsuz veri bağlantısı anlamına gelir.

Modem kurulumu bitince kablosuz ağlarda fiber modeminizi iki isimle göreceksiniz. 2.4GHz ve 5GHz olarak. Kullanım sıklığı ve veri ihtiyacına göre telefon, bilgisayar, Smart TV bunlara bağlayabilirsiniz. Ben Vestel Smart TV televizyonumu 2.4GHz olan hatta bağlarken bilgisayar ve telefonumu 5GHz kablosuz ağına bağladım.

3) Hem Fiber Modem Hemde GPON İkisi Beraber olan Cihazlar

Türk Telekom Fiber Modem ve GPON Cihazı

Türk Telekom Fiber Modem ve GPON Cihazı

Yeni fiber bağlantı alt yapısı ile GPON cihaz ve fiber modemin tek olduğu bir cihaz varmı araştırmak istedim. Türkiye'de bu cihazlar çok pahalı olup satışı olmamaktadır. Çünkü bu cihazlarda WAN girişi olmayıp direk PON'dan fiber internet alınıp kablosuz veya Ethernet kablosu ile dağıltılmaktadır.

Örnek olarak TP-Link TX-W6961N N300 Wireless GPON Router modelini buldum. Türkiye'de satışı yok olsa da pahalı olduğu için tercih edilmeyecektir. Fakat ilerleyen zamanlar da Türk Telekom bu tip modemleri emanet olarak yeni kullanıcılara verebilir.

Burak Avcıoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder