28 Şubat 2021

Efes Fıçı Yüksek Alkollü Bira Değerlendirmesi

Efes Fıçı Yüksek Alkollü Bira Değerlendirmesi

Efes'in yüksek alkollü birası olan Efes Fıçı serisi %100 malt bir bira olup kırmızı ve tombul fıçıya benzer kutusu ile satışa sunulan bir içkisidir. Efes markasının bildiğiniz gibi yüksek alkollü birası olan Efes Xtra (Extra) dışında bir de fıçı serisi için çıkardığı yüksek alkollü birası mevcuttur. Fıçı serisi biralar tasarım olarak dolgun göründüğü için belli kesim tarafından tutulan bir seridir. Biranın köpük oranı günlük biralar ile kıyaslarsak fena değildir ve dolgundur. Efes fıçı biranın rengi ise açık renkli sarı renkte olup içimi çok sert değildir. Alkol oranı Efes Xtra (Extra)'ya göre düşüktür. Yüksek alkol oranı biranın tadını çok değiştirmemiş olup fıçı bira ile hemen hemen aynı içim hissiyatını vermektedir.

Efes fıçı yüksek alkollü bira 50 CL'lik kutuda satılmaktadır ve içindeki alkol hacmi 6.1 oranındadır. Biranın içindekiler; su, arpa maltı, şerbetçi otu ve mayadır. Açıkçası yüksek alkollü biradan beklentisi olan için Efes fıçının kırmızı yüksek alkollü birasını pek tavsiye etmem onun yerine Efes Xtra (Extra) almanızı öneririm. Fiyat olarak da zaten Efes Fıçı ve Efes Xtra (Extra) arasında pek bir fark yoktur sadece Fıçı serisi sevenlere bu birayı belki önerebilirim onun dışında benim tekrar alacağım bir bira değildir. Sadece şunu söyleyebilirim, normal günlük bira içiyim fakat az biraz içinde alkol olsun ve çok hafif çakırkeyif olayım diye düşünüyorsanız bu birayı o zaman sizlere önerebilirim. Çünkü aşırı bir sarhçakırkeyifır keyif sizi yapmamaktadır, ayarında bir biradır. Yüksek alkol beklentisi olanlar bu birayı almasınlar.

Biranın faydalarından bahsetmek isterdim fakat haftada bir adet tüketmenizi tavsiye edeceğim öncelikle. Günaşırı bir kutu birada olsa tüketmeniz bünyede şeker veya kolesterol yapabilir. Ayrıca bira kilo aldıran bir içecektir bu yüzden haftada bir defa bir kutu tüketmeniz yeterli olacaktır. İnternet üzerindeki böbrek taşına iyi gelmesi, sindirimi kolaylaştırması gibi faydalarından pek bahsetmeyeceğim. Onun yerine az ve öz tüketim tavsiye edeceğim. Bir de bir süre bira yerine viski içmeyi düşünüyorum. Hem kilo yapmıyor hem de haftada bir defa viski içmek bünyeye daha sağlıklı geliyor. Uzun bir süre zarfından sonra tekrardan bira tadımlarına ve paylaşımlarına devam edebilirim.

Efes Fıçı Yüksek Alkollü Bira Değerlendirmesi

Ürün: Efes Fıçı Yüksek Alkollü Bira (Açık Renkli Sarı Bira)
Kutu: 50 CL'lik Kutu (Kırmızı Fıçı Kutu)
Alkol: Alkol Oranı Hacmen %6.1
Fiyat: 16,50 TL (Şubat 2021)
Üretim: Türkiye, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.
Barkod: 8690520525675

Günlük veya bar birası olarak bilinen markaların sıralamasına Efes Fıçı Yüksek Alkollü birasını da ekleyerek tekrardan listeyi güncelledim. Günlük bira tavsiyeleri arasında Efes Fıçı Yüksek Alkollü birasını tekrardan alacağımı tahmin etmiyorum. Onun yerine yüksek alkollü biralardan Efes Xtra (Extra) bana daha sıcak gelmiştir. Çok sert arayanlara ise Tuborg Kırmızı Special önerebilirim.

Efes Fıçı Yüksek Alkollü Bira Değerlendirmesi

A) Günlük Bar Birası Sıralaması ve Marka Tavsiyesi
1) Budweiser Budvar B:Original (Çek Cumhuriyeti)
2) Efes Özel Seri - Cold Filtered (Türkiye) Fiyat ve Performans Birasıdır, Tavsiye Ederim.
3) Tuborg Filtresiz (Türkiye)
4) Amerikan Budweiser (Bud) (Amerika)
5) Carlsberg (Danimarka)
6) Beck's (Almanya)
7) Tuborg Gold (Türkiye)
8) Heineken Diplome D'Honneur Amsterdam 1883 (Hollanda)

B) Farklı Deneyim
* Tuborg Kırmızı Special Kutu 50 CL (Yüksek Alkollü Bira)
* Tuborg Kırmızı Shot Special Kutu 25 CL (Yüksek Alkollü Bira)
* Efes Xtra (Extra) Bira Kutu 50 CL (Alkol %7.5)
* Efes Xtra (Extra) Shot Bira Kutu 23 CL (Alkol %9)

C) Kaybedenler
* Efes Fıçı Yüksek Alkollü Bira (Açık Renkli Bira)
* Efes Malt (Açık Renkli Bira)
* Türk Tuborg Amber (Koyu Renkli Bira)
* Amstel Beer 1870 Şişe 33 CL
* Efes Winter Blue (Kışa Özel Harman 50. Yıla Özel)

Burak AVCI - Update: 01.03.2021

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.