2 Ocak 2020

Bitcoin'deki Durgunluk, Kripto Para Değerlendirmesi ve Türkiye'deki Sanal Borsalar


Bitcoin başta olmak üzere en çok değer gören sanal paralarda birkaç aydır durgunluk var. Bitcoin özellikle 7000 Dolar (42.000 TL) civarlarında gidip geliyor uzun süredir. Buradan bir sıçrayış yapacakmı hep birlekte göreceğiz.

Son zamanların dikkat çeken kripto parası ise Tether olup piyasa değeri bakımından 4. kripto para oldu. Tether'in değeri her zaman 1 dolara karşılık ve sabit olup gerçek para geçmeyen sanal borsa yani Exchange sitelerden kripto para almanıza aracılık eder.

Tezos, Stellar ve Monero gibi yükselme potansiyeli olan kripto paralarıda takip etmenizi öneririm. Son olarak Türkiye'deki Sanal Borsalar üzerine konuşacak olursak; Banka destekli Aktif Bank'ın iştiraki olan Attivo Bilişim firmasının kurduğu Bitmatrix borsası kapandı.

Bu gelişmeden sonra direk bir banka kendi mobil uygulamasından Dolar alım-satım gibi Bitcoin alım-satım özelliği çıkarmadıkça iştirak olarak açacağı hiçbir sanal borsayı artık önermiyorum. Çünkü istenilen işlem hacmi oluşmuyor ve firmayı kapatıyorlar. Bu durumdan yatırımcıda mağdur oluyor. Birçok açılıp sonrasında kapanan Türkiye'deki sanal para borsa girişimlerini aşağıda güncel tutmaya çalışacağım.

Özellikle ben Türkiye'de geçmişte problem yaşayan firmaları bir daha tercih etmiyorum. Örneğin; BTCTurk, Bitmatrix gibi. Şuan Türkiye'de işlem yapacaksanız sadece Paribu'yu öneririm. Bunun dışında Binance gibi global sitelerden alım ve satım yapmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

* Paribu (paribu.com): Türkiye'de en çok işlem hacmine sahip sanal borsadır. Mobil uygulaması da vardır. Türkiye'de önerdiğim tek kripto sanal para borsasıdır. Birçok sanal para alım ve satım seçeneği mevcuttur.

* Binance (binance.com): Dünya'nın en büyük kripto para borsasıdır. Türkiye'den de kullanan yatırımcı çoktur. Mobil uygulaması vardır. Tarafımca kullanıldı fakat para transferi ve ülke farklılığından dolayı bıraktım. Türkiye şubesi açılırsa tutar.

* BTCTurk (btcturk[dot]com): Tavsiye etmiyorum. Zamanında siber saldırıdan dolayı kapalı kalmıştır.

BitMatrix (Aktif Bank-Attivo Bilişim): Kapandı. Banka Destekli Sanal Para Borsası.

* Koineks (koineks[dot]com): Tavsiye Etmiyorum, İşlem hacmi çok iyi değildir.

* Vebitcoin: Tavsiye Etmiyorum.

* Bitexen (Bitexen Teknoloji A.Ş. - bitexen[dot]com): Yeni kurulan Türk Kripto borsası ve aracı kurumudur. Çok işlem hacmine sahip değildir ve kendi EXEN Coin'lerini kurmuşlardır fakat uluslararası kripto paralar arasında olmadığı için çok da güvenilir değildir bu yüzden bu aracı kurumu pek tavsiye etmiyorum.

Gereksiz Sanal Para Borsaları;
* Dpara (dpara[dot]com): Dpara Teknoloji A.Ş.
* Bitci (bitci[dot]com)
* CoinXTR (coinxtr[dot]com)
Robicoin (robicoin[dot]com)
Netkripto (netkripto[dot]com)
Cryptosa (cryptosa[dot]com)
Kriptomat (kriptomat[dot]io)
BitTurk: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Barimeks: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Koinim: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Borsabit: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Bitexen: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Sistemkoin (sistemkoin[dot]com): Kapandı.
BitHesap: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Bitlo: Gereksiz Sanal Para Borsası.
Gobaba: Kapandı.
* Btcbit (btcbit[dot]net)

Burak AVCI - Güncelleme: 28.06.2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme