8 Mart 2014

Google’dan Küçük Web Sitelerine Ücretsiz DDoS Koruma Kalkanı

Digital Attack Turkiye

Bir web sitesinin içeriğinde kilerden hoşlanmadığımız da çoğumuzun yaptığı şey o sayfayı kapatıp, bir daha uğramamaktır. Fakat bazıları beğenmedikleri web sitelerine karşı bundan daha fazlasını yapmayı tercih edebiliyorlar. Söz konusu web sitesinin kimse tarafından görüntülenmesini istemeyenlerin en büyük silahı çoğu zaman DDoS saldırıları oluyor.

Temel olarak sunucunun kaldıramayacağı kadar ağır ve aslında istenmeyen bir trafiği ilgili siteye yönlendirilmesi ile gerçekleştirilen DDoS saldırıları sonucunda web sitesi geçici olarak servis veremez hale geliyor.

Bugüne aklınıza gelebilecek hemen her türlü saldırıya maruz kalmış ve bunlara karşı koymak konusunda kendi çözümlerini geliştirmiş olan Google, bu tecrübesini “Project Shield” adıyla web sitesi sahipleriyle paylaşmaya başlayacağını duyurdu.

DDoS saldırılarına karşı bir koruma kalkanı olarak tanımlanabilecek Project Shield’in web sitesinde bu aracın özellikle ifade özgürlüğüne yönetik saldırıların engellenmesi amacıyla kullanıma açıldığından bahsediliyor.


Project Shield şu aşamada sadece davetiye sistemi ile çalışıyor ve Google’ın “güvenilir” olarak tanımladığı kişiler tarafında test ediliyor. Genel kullanıma ne zaman açılacağı ise şimdilik belirsiz.
Google Ideas projesi kapsamında ortaya çıkmış olan Project Shield, Google’ın PageSpeed servisi üzerine kurulmuş durumda. Fakat Google, PageSpeed’den farklı olarak bunu ticari bir ürün olarak piyasaya sürmeyi düşünmediklerini söylüyor. Bunun yerine Project Shield öncelikli olarak ifade özgürlüğü açısından tehdit altında olan ve küçük web sitelerinin normal şartlarda kendi başlarında bahsetmeleri zor olan DDoS saldırılarına karşı korunması için kullanılacak.
Bu sırada Google, Arbor Networks’ün verilerini kullanarak dünya üzerindeki gerçek zamanlı dijital saldırıların görünebileceği bir de harita hazırladı. digitalattackmap.com adresinden Dünya üzerindeki DDos saldırıları ve dijital atakları takip edebilirsiniz. Burada tarihsel olarak hem dünya, hem de ülkeler bazında dijital saldırıları izlemek mümkün.
Ayrıca DDos ve Botnet saldırılarından korunmak için Cloudflare teknolojisini de araştırabilirsiniz. Bu yöntem ile saldırılara geçicide olsa karşı koyabiliyor ve web sitenizin açık kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Kaynaklar
youtube.com/GoogleIdeas
projectshield.withgoogle.com
google.com/ideas
digitalattackmap.com