9 Mart 2022

Tuborg Shot Bira Değerlendirmesi - Yüksek Alkollü Türk Birası (Strong Beer)

Tuborg Shot Bira

Tuborg birası Türkiye'de en çok tercih edilen ve benim de beğendiğim yerli bira markası olup 1955 yılından beri üretimine kalite katarak yoluna devam etmektedir. Tuborg markasının normal Malt günlük biraları dışında bir de yüksek alkollü olarak bilinen iki adet özel birası vardır. Benim yazılarımda farklı deneyim biralar kategorisi içerisinde paylaştığım bu biralardan biri normal 50 CL boyutlarındaki Tuborg Kırmızı Special iken diğeri ufak kutuda satılan Tuborg Shot birasıdır. Tabii Tuborg Shot birasının içerdiği alkol oranı Kırmızı Special versiyonuna göre daha fazla olup tek içimlik ve hemen çakırkeyif olma imkânını bize sunan bir içecektir. Açıkçası Shot biraları pek tercih etmem çünkü içerisindeki alkol oranı biranın tadını aşırı baskılar fakat Tuborg markasında bu durum tam da böyle değildir. Ben birayı bardağa koymadan tükettim fakat bardağa konulunca köpük oranı ve rengi Tuborg Kırmızı Special ile hemen hemen aynı olup koyu sarı renkte ve hemen sönmeyen güzel bir köpük oranına sahiptir. Shot biraların bir avantajı da fazla kalori almadan ve mideyi şişirmeden direkt çakırkeyif olmanızı sağladığı için çoğu bira tüketen kişi tarafından tercih edilen bir içecektir.

Tuborg Shot birasını açıkçası tek kutusunu birden değil de yavaş yavaş içerek tükettim ve yanında cips ile birlikte içtim. Alkolün yoğunluğu tadım kısmında hissediliyor fakat aşırı acı veya itici bir tat yok halen altta bira tadını alabiliyorsunuz. Bence içmesi zevkli bir içecek olup hem mideyi şişirmiyor hem de fazla kalori almamanızı sağlıyor. Hatta bazen 50 CL'lik birayı insan bazen içmek istemiyor gözünde büyüyor fakat o gecede ufak bir içecekle geceyi kapatmak istiyorsunuz bir nevi minik keyif almak diyelim buna. Tam bu süreçte Shot biralar bence iş görüyor. Fakat Tuborg Shot birasından art arda iki tane içerseniz o zaman 474 ML yani yaklaşık 45 CL'den biraz daha fazla ve hacmen %9 alkol oranı olan bir bira içmiş olacaksınız ve çakırkeyif o zaman tam olursunuz diyebilirim. Bu arada Tuborg'un yüksek alkollü birasına muadil olarak Efes markasının da aynı alkol oranlarında Efes Xtra ve Efes Xtra Shot biraları vardır. İki markanın da fiyatları aynı olup mesela 50 CL'lik Tuborg Kırmızı Special birasının fiyatı 27,51 TL iken Tuborg Shot veya Efes Xtra Shot biralarının fiyatları 17 TL olup belki bir dahaki inceleme için hem Tuborg hem de Efes Shot alıp ikisine 34 TL ödeyerek daha iyi bir bira içim deneyimi elde edebilirim.

Tuborg Shot Bira

Tuborg Shot Bira

Tuborg Shot birasının birazcık hacmini pek beğenmedim diyebilirim. Kutu hacmi tam 237 ML olup keşke kola kutularındaki gibi düz 250 ML yapsalardı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Biranın içindeki alkol oranı ise %9 olup diğer serilerinde olduğu gibi %100 Malt bir biradır. Kutu tasarımı ve rengi koyu metalik kırmızı renk olup kapak üzerinde ekstradan koruma jelatini vardır. Biranın üzerinde bulunan son tüketim tarihine mutlaka bakarak alınız. Tekrar hatırlatmakta fayda var; %100 Malt bira demek üretimin tek fabrika da ve katkı maddesi ilave edilmeden sadece dört ham madde olan su, malt, şerbetçi otu ve mayadan yapılmış bir biradır. Bu kural bildiğiniz gibi Alman Saflık Yasası gereği dört ham madde dışında bira üretiminde başka bir ham madde kullanılmıyor.

Bira: Tuborg Shot Bira 237 ML (Yüksek Alkollü Bira)
Kutu: 237 ML'lik Kutu
Alkol: Alkol Oranı Hacmen %9
Fiyat: 17 TL (Mart 2022)
Üretim: Türkiye (Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii A.Ş.)
Barkod: 8690582122805

Farklı Deneyim Biralar
* Tuborg Kırmızı Special Kutu 50 CL (Yüksek Alkollü Bira) (Alkol %7.5)
* Tuborg Kırmızı Shot Kutu 237 ML (Yüksek Alkollü Bira) (Alkol %9)
* Efes Xtra (Extra) Bira Kutu 50 CL (Yüksek Alkollü Bira) (Alkol %7.5)
* Efes Xtra (Extra) Shot Bira Kutu 237 ML (Yüksek Alkollü Bira) (Alkol %9)
* Efes Glutensiz Bira +1 Dinlenmiş Karabuğday Birası

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Bira Fiyatları

Son olarak Tuborg Shot birası farklı deneyim bir bira olduğu için tüm bira sıralaması listesini paylaşmadım sadece farklı deneyim olanlar kısmını bu yazıda ekledim. Ayrıca Metro AVM'de Mart 2022 tarihi itibariyle güncel bira fiyatlarını da resimlerden görebilirsiniz.

Burak AVCI - Update: 22.04.2022

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.