5 Mart 2022

Honda Civic Yıllık Bakım İşlemleri ve Ücreti & Yeni D Segment Honda Accord Otomobil İncelemesi

Honda Servis ve Bakım

Yıllık bakım zamanı gelen 2018 model Honda Civic 1.6i VTEC Eco Elegance aracımı bu hafta İstanbul'daki yetkili servis olan Honda Plaza Mutluhan'a götürdüm. Aracımın daha önceki 10 bin bakımını Nisan 2021 tarihi sonlarında yaptırmıştım fakat yıl dolmadan 11 bin KM'yi geçtiğim için bu senenin Mart başı gibi götürmem gerekti. Geçen sene yaptırdığım Honda Civic Servis Bakım yazımı ayrıca inceleyebilirsiniz. Bu yazımda araç bakımı ne zaman yapılır, kaç bin KM'ye kadar aracı bakıma götürmeden kullanabilirim, İstanbul'daki Honda yetkili servislerinin isimleri ve irtibat numaraları, bakım ücreti ve garanti kapsamı hakkında genel bilgiler vereceğim. Aracını yeni alanlar veya garantisi bitenler nasıl servis bakımlarını devam ettirir bu konular hakkında da sizi bilgilendirmeye çalışacağım. İlk olarak aracınızı ne zaman servise götürmeniz gerektiğinden bahsedeyim. Bir kere aracınızı her yıl veya 10 bin KM dolunca bakıma götürmeniz gerekmektir. Yıl içerisinde 10 bin KM'yi geçmiyorsanız bile mutlaka bir önceki yıl yaptırdığınız bakım tarihinden itibaren yine bir yıl sonra yağ, filtre değişimi gibi mecburi ihtiyaçlardan gitmeniz gerekmektedir. Eğer yıl dolmadan 10 bin KM'yi geçtiyseniz peki kaç KM daha tolerans edebilirsiniz biraz bundan bahsetmek isterim.

Örneğin ben Nisan sonu veya Mayıs başı gibi yıllık bakıma gitmem lazımdı fakat 10 bin KM'yi Şubat gibi doldurdum ve fazladan bin KM daha yaptım. Eğer aracınız yağ ve benzeri bir arıza uyarısı vermiyorsa bu tolerans artı 4 bin KM daha olabilir ama 15 bin KM kadar da abartmayınız. Yıl bitmeden 13-14 bin KM'ye kadar kullanıp aracınızı yıllık bakıma götürebilirsiniz. Servis bakıma gitmeden önce randevu almanız gerekmektedir. Honda Plaza Mutluhan bayisini aradım ve Cuma günü için bir randevu oluşturdum. Araç bakımı sabah saat 09:00 gibi başlayıp öğleden sonra 15:00 gibi bitti. Bu zaman zarfında Plaza içerisinde sıcak içecek içebilir, kafeteryada oturabilir ve yeni Honda araçları inceleyebilirsiniz. Aracımın bu seneki bakımını 04 Mart 2022 tarihinde yaptırdım. Aracım 46.500 KM iken bakıma girmiştir. Bir sonraki bakım zamanı yıl dolmadan 56.500 KM yani toleranslı şekilde 60.000 KM limitini geçersem gideceğim veya KM sınırını geçmezsem Mart ayının ilk haftası 07-15 Mart 2023 tarihleri arası gideceğim. Aracımın garanti süresi ise 22.11.2018 yılında başlamış olup 22.11.2024 tarihinde sonlanacaktır. Honda araçlarına 6 yıl garanti süresi vermektedir. Garanti süresi boyunca bakımlarınızı yetkili serviste yaptırmanız gerekmektedir. Eğer oto sanayi veya manuel siz yapmaya kalkarsanız aracınız garanti kapsamından çıkar ve motor arızası gibi önemli arızalarda garanti kapsamına aracınız alınmaz.

Honda Servis ve Bakım

Honda Servis ve Bakım

Garanti kapsam kısmı önemli olup mutlaka garanti bittikten sonra dışarıda bir Honda ustasına oto sanayide bakım yaptırmanızı tavsiye ederim. Gerçi garanti bitince garanti devam ettirip halen yetkili servis kullanabilirsiniz fakat standart bakım ücretleri çok yüksek olduğu için garanti bitimi bende oto sanayide standart bakımlarını yaptıracağım. Şimdilik mecbur garanti süresi bitimine kadar iki sefer daha gitmem gerekiyor. Eğer bir problem çıkmazsa Mart veya Nisan 2024 sonu gibi son yetkili servis bakımına giderek süreci tamamlayacağım. Gönül ister hep yetkili servise gitmeye fakat bu sene itibariyle bakım ücretleri felaket derecede artmış. Ben geçen sene bakım ücreti olarak 1074 TL ödemiştim bu sene ise 3897,85 TL ödedim. İş Bankasına üç taksit yaptırdım fakat seneye de ücret yüksek olacağı için belki başka yetkili servise aracımı götürürüm. O konuda şu an karasız olup seneye zamanı gelince sizlerle paylaşacağım.

Honda servis bakım işlemlerinden biraz bahsedecek olursak; 0W-20 Motor Yağı eklenmiş, Fren Hidrolik Yağı DOT4 500 ML değişmiştir. Yağ ve Hava filtreleri yenilenmiştir. Honda Şanzıman Yağı HCF-2 (4 Litre) eklenmiştir. Şanzıman kapak tapa pulu, Karter tapa pulu, Şanzıman yağ kapak pulu, Klima temizlik paketi, LPF filtre değişimi (Regulator ve Elektrovalf), Karter iç temizliği, Peryodik bakım, Subop boşluğu ayarı ve dış yıkama hizmeti ile birlikte bakım tamamlanmış olup işçilik 900 TL ve gerisi parça ücretleri olmak suretiyle 3800 küsür bir ücret karşıma çıkmıştır. Geçen seneye göre bakım ücretleri baya zamlanmış olup bakalım seneye bizi neler bekliyor hep beraber göreceğiz. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakasındaki diğer yetkili Honda servisleri ve numaralarını ise sizlerle paylaşacak olursam;

* Honda Plaza Damla (Ataşehir İstanbul) 0216 572 42 02
* Honda Plaza Mutluhan (Maltepe İstanbul) 0216 459 58 58
* Honda Plaza Ayışığı (Üsküdar İstanbul) 0216 559 05 59
* Honda Plaza Park (Bahçelievler Avrupa Yakası)
* Honda Plaza Marmara (Büyükçekmece Avrupa Yakası)
* Honda Plaza Cem (Zeytinburnu Avrupa Yakası)

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda Plaza Mutluhan

Honda standart servis bakım konusunu bu senede sizlerle paylaştığıma göre Honda Plaza Mutluhan'da incelediğim yeni D Segment Honda Accord incelemesine geçebiliriz. Plaza içerisinde yeni yeni Honda Civic, City ve SUV model olan yeni Honda HR-V modellerini inceleyebilirsiniz. Öncelikle yeni kasa olan ve 11. jenerasyon olarak lanse edilen Honda Civic modelinin çok üzerinde durmayacağım. Bana dış kasa tasarımı çok güzel gelmedi fakat iç tasarımını beğendim diyebilirim. Hatta yeni Accord'dan bile iç tasarımı daha iyi olmuştur. Yeni Honda Civic'in paket seçenekleri ise; 1.5L VTEC Turbo ECO Otomatik Şanzıman olarak Premium, Elegance ve Executive+ olup 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Şanzıman seçeneğinde ise Elegance ve Executive+ paketleri mevcuttur. Zaten bir Honda Civic sahibi olduğum için yeni kasası çok ilgimi çekmedi hatta 10. jenerasyon kasa bence daha iyi olup sanki daha yakışıklı kasa seçimi olarak müşteriyi Accord'a yönlendirilmiş gibi geldi bana.

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Honda Arabalar

Yeni Honda Civic

Honda Arabalar

Yeni Honda Civic

Yeni Honda Civic

Honda Accord modelden biraz bahsedecek olursak; 1976 yılında ilk modeli çıkmış olup günümüze kadar devam eden bir seridir. Honda'nın biraz daha yüksek gelir grubuna hitaben çıkardığı bir modeldir. Türkiye'de 2008 ve 2010 yılına kadar bulunan model bir süre ara verdi ve 2021 itibariyle yenilenmiş kasasıyla bugün karşımızdadır. D Segment bir araç olduğu için genelde sedan kasa olarak Skoda Superb, Volkswagen Passat, Renault Talisman, Toyota Camry, Kia Stinger, Mazda 6, Ford Mondeo, Opel Insignia, Peugeot 508 gibi araçlarla kıyaslanmaktadır. En çok da Passat, Superb ve 508 ile kıyaslama yapılır. Türkiye'deki Honda Accord modeli iki paket ile karşımıza çıkmaktadır. Executive ve Executive+ Plus olarak. İç koltuklar siyah deri malzemeden olup iki paket içinde aynıdır. Türkiye'de hem ikinci el hem de sıfır model satışlarına baktığımda herkes seçimini Honda Accord Executive+ olarak yapmıştır. Zaten bu parayı veriyorsanız bence Executive olan paketine hiç boşuna bakmamanızı öneririm.

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord'un renk seçenekleri ise Meteor Gri, Kristal Siyah, Platin Beyaz ve Kuvars Mavi olmak üzere dört tanedir. Benim favori rengim tabii ki de Kristal Siyah olacaktır. Eğer donanım paketi olarak Honda Accord aracınıza daha sportif görünüm kazandırmak isterseniz ekstradan ön tampon altı ekleri, ön panjur, arka tampon ekleri, arka difüzör, bagaj spoyleri gibi ek paketler alabilirsiniz. Plaza'daki modellerde arka tampon için difüzör yoktu ve kesinlikle bu aracı alırsanız bu donanım detayını yaptırmanızı öneririm. Honda Accord benzinli bir araç olup 4 silindirli 1.5L DOHC VTEC Turbo beslemeli motora sahiptir. Aracın dizel veya fabrikasyon LPG seçenekleri yoktur. Şanzıman tipi CVT olup ağırlığı 1539 KG'dır. Honda Accord Executive paketinde jantlar 17 İnç ve bagaj hacmi 573 litre iken Executive+ paketinde jantlar 18 İnç ve bagaj hacmi 570 litredir. Bu iki temel özellik dışında aracın motor, yakıt tüketim ve boyutları aynıdır. Yakıt deposu 56 litre olup aracın uzunluğu ise 4901 MM kadardır. Bildiğiniz gibi D Segment araçlar uzunluk olarak C Segment araçlara göre biraz daha uzundur. Ortalama yakıt tüketimi ise 6,9 Litre/KM olup şık bir tasarıma sahiptir.

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Aracın tasarımından biraz bahsedecek olursak dış kasa bence mükemmel tasarlanmıştır. Kapı altından başlayıp arkaya doğru giden nikelaj çıtalar, aynalar ve 18 İnç jantlar güzel durmaktadır. Aracın iç tasarımı ve malzeme kalitesi biraz daha iyi olabilirdir. Özellikle iç tasarımdaki ahşap görünümlü plastik detaylar ve klima konsolu kısmı çok iyi olmayıp yeni Honda Civic sanki bu konuda daha iyidir. Hatta Passat ve Superb ile kıyaslarsanız iç tasarımda sınıfta kalabilir. Fakat fiyatı daha uygun olsaydı belki o zaman tercih edilebilirdi. Aracın diğer donanım özelliklerinden devam edecek olursak; Güvenlik paketi olarak Executive Plus modelinde ekstradan Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Çapraz Trafik Uyarı Sistemi vardır. Bunun dışındaki standart tüm güvenlik opsiyonları iki paket içinde mevcuttur. İç donanımda ise Executive Plus modelde Premium Ses Sistemi ve 10 adet hoparlör bulunurken Executive pakette ise sadece 8 adet hoparlör vardır ve ekstra ses sistemi yoktur. Konfor özelliği olarak Executive Plus paketinde ekstradan Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi, Isıtmalı Arka Koltuklar, Uzaktan Motor Çalıştırma seçenekleri vardır. İki paket için 8 Yönlü Elektrikli Sürüş Koltuğu vardır fakat Executive Plus modelde ekstradan bunun için 2 hafızalı seçenek mevcuttur. Teknolojik olarak Executive Plus model içinde ekstradan Kablosuz Şarj yeri vardır. Apple Car Play ve Android Auto iki paket içinde mevcuttur.

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Yeni Honda Accord

Son olarak Dış Donanım özellikleri arasında Executive Plus pakette ekstradan Yan Ayna Otomatik Eğilme Özelliği, Dış Kapı Kolu Aydınlatması, Krom Dış Kapı Kolları, Karartılmış Arka Camlar, Çift Egzoz Çıkışı ve 18 İnç Alüminyum Alaşımlı Jantlar mevcuttur. Genel hatları ile otomobil şık bir tasarıma sahip olup fiyatlarından ve neden Türkiye pazarında az tercih edildiğinden biraz söz edeyim. Öncelikle Honda Accord alacak kişiler genelde Honda markasından memnun kaldığı için tercih eden müşterilerdir. Onun dışında daha düşük fiyatla ikinci el bir Passat aracında fiyat incelemesini paralelde yapalım. İlk olarak Yeni Honda Accord'un fiyatlarını paylaşmak isterim. Mart 2022 itibariyle güncel bayi fiyatları aşağıdaki gibi olup 2021 model ikinci el Volkswagen Passat ortalama fiyatlarını da ekleyeceğim.

* Honda Accord 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Executive Paket Fiyatı 824.000 TL (2022 Model)

* Honda Accord 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Executive+ Paket Fiyatı 856.100 TL (2022 Model)

* Honda Accord 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Executive Paket Fiyatı 784.675 TL (2021 Model)

* Honda Accord 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Executive+ Paket Fiyatı 815.275 TL (2021 Model)

Yeni Honda Accord otomobilin 2021 ve 2022 paket fiyatlarını paylaştım. Aşağıda ikinci el bir Volkswagen Passat seçerken kriterlerimi ve paket fiyatlarını paylaşıyorum. Bu arada ikinci el Honda Accord Executive+ fiyatları ise 740 bin ile 875 bin arası değişmektedir. En iyi ihtimalle 2021 ikinci el bir Honda Accord Executive+ fiyatını ortalama 750 bin TL olarak ele alalım ve bir kenarda dursun.

Araç: Volkswagen Passat
Yıl: 2021 ve Üzeri Modeller
Yakıt: Benzin (Dizel Seçmiyorum)
Vites: Otomatik, Yarı Otomatik
KM: 35.000 ve Altındakiler
Renk: Siyah

Volkswagen Passat

Bu kriterlerde Tramer ve Hasar kaydı olmayan, garantisi devam eden Volkswagen Passat araçların ikinci el fiyatları ise şu şekildedir;

* Volkswagen Passat 1.5 TSI Business 2021 Model 644.000 TL (13 bin KM)

* Volkswagen Passat 1.5 TSI Impression 2021 Model 612.500 TL (8 bin KM)

*  Volkswagen Passat 1.5 TSI Business 2021 Model 675.000 TL (29 bin KM)

*  Volkswagen Passat 1.5 TSI Business 2021 Model 740.000 TL (17 bin KM)

*  Volkswagen Passat 1.5 TSI Business 2021 Model 795.000 TL (20 bin KM)

* Volkswagen Passat 1.5 TSI Elegance 2021 Model 859.000 TL (14 bin KM)

* Volkswagen Passat 1.5 TSI Elegance 2021 Model 894.000 TL (3 bin KM)

* Volkswagen Passat 1.5 TSI Elegance 2021 Model 965.000 TL (200 KM)

Örnek ikinci el Passat fiyatlarını sizlerle paylaştım. Passat tercihi yapacak olursanız paket seçimini Business veya Elegance olarak tercih ediniz Impression paketi çok alt seviye gibi durmaktadır. Zaten Honda Accord'un da ikinci el baz fiyatını 750 bin TL olarak almıştık, artık kıyaslama sizindir. Kendini kanıtlamış Passat mı? Yoksa Yeni Honda Accord mu? Seçim size kalmış.

Burak AVCI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.