5 Ağustos 2020

Faydalı İslami Bilgiler: Gusül Boy Abdesti Nedir ve Nasıl Alınır?

Faydalı İslami Bilgiler: Gusül Boy Abdesti Nedir ve Nasıl Alınır?

Boy Abdesti veya Gusül Etmek, İslam dininde bir dini gereklilik olarak tüm vücudun yıkanmasıdır. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı guslü; kuru hiçbir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkama olarak tanımlamıştır. Suyun olmadığı yerde ise toprak veya kum ile Teyemmüm abdesti alınabilir. Suyun olmadığı ve susuz durumda olabileceğiniz yerler Çöl ve benzeri yerler olabilir. Bu başlıkta normal su ile alınan boy abdestinden bahsedeceğim.

1) Boy abdesti almak isteyen kişi duşa Euzu-Besmele ("Euzu billahi mineşşeytanirracim, Bismillâhirrahmânirrahîm") çekerek girer.

2) "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diyerek niyet edilir.

3) Kişi önce ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar.

4) Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

5) Sonra da vücudunun her tarafını iyice yıkar, hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde. Guslettiği yerde su birikiyorsa, son olarak ayaklarını yıkayıp guslünü tamamlar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır.

En çok sorulan sorulardan biri de Gusül Boy Abdesti aldıktan sonra namaz abdesti de almak gerekir mi? Bu gerekmemektedir, zaten Gusül ettiğiniz için namaz abdesti de aynı zamanda almış olursunuz. Gusül sonrası abdestli olduğunuz için namaz ibadeti gerçekleştirebilirsiniz. Kaynak olarak Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı sitesinden yararlanılmıştır.

Burak Avcıoğlu - Update: 09.08.2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme