18 Eylül 2019

SGK Emeklilik Yaşı Öğrenme ve Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK Emeklilik Yaşı Öğrenme ve Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından organize ve takip edilen emeklilik planı son yıllarda yapılan değişiklikler ile emeklilik yaşı ve hakları değişmiş oldu. Bu makalemde normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebileceğiniz adresleri vereceğim.

Emeklilikde yaşa takılanlar (EYT) ve 1999 öncesi sigorta başlangıcı olanlar için çok bir fikrim ve bilgim yok bu yüzden bu makale EYT'li ler için tam bir fikir ve bilgi vermeyebilir. Benim 2008 yılında sigorta başlangıcım olduğu için 60 yaş olarak görünüyor emekliliğim.

Türkiye'de 09.09.1999 ve 31/12/2008 arası sigorta başlangıcınız varsa emeklilik yaşı şartı erkekler için 60 kadınları için 58 yaştır. Doldurmanız gereken prim gün sayısı ise 7000 gündür.

Bu tarihlerden sonra olanların prim gün sayıları kademeli olarak 7100, 7200 olarak artmaktadır. 01/01/2009 ve 2023 arası 01/01/2009 tarihinden itibaren 7100 güne her yılı başında +100 gün şartı eklenecektir. 2036 sonrası içinde Türkiye'de emeklilik yaşı 65 olarak güncellenmiştir. Bu tarihlere gelene kadar emeklilik sisteminde değişiklik olur mu bilemem ama şuan kesin ve geçerli olan emeklilik yaşı şartı erkekler için 60 ve kadınları için 58 yaştır.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?


SGK Emeklilik Yaşı Öğrenme ve Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

İlk olarak E-Devlete girip 4A Hizmet Dökümü sayfasından İlk İşe Giriş Tarihi bilginizi öğrenin. Sonra yine E-Devlet üzerinden Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? diye aratıp SGK'nın hizmetini açınız.

Açılan sayfada Sigorta Kolu kısmını 4A seçiniz ve Hizmete Başlama Tarihi kısmına İlk İşe Giriş Tarihi bilgisini yazıp sorgulayınız. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi emekli olacağınız yaş ve prim ile ilgili genel bilgi çıkmaktadır.

Eğer daha detaylı sorgulamak isterseniz SGK'nın sitesinden https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman adresinde giriş yapıp Doğum Tarihiniz, Hizmete Başlama Tarihiniz ve SSK Prim Ödeme Gün Sayınız bilgilerini 4A Hizmet Dökümü kısmından öğrenip buraya girerek sorgulayabilirsiniz. Detaylı olarak kaç prim gününüz kaldı ve kaç yıl daha çalışmanız gerektiğini inceleyebilirsiniz.

Daha erken emekli olmak isteyenler ise Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) konusunu araştırabilir. Diğer ülkelerde de emeklilik yaşı Türkiye ile benzer olup Çin ve Rusya 60, ABD 62, Belçika 65, Kanada 65, İngiltere 65 ve İtalya 67 olarak emeklilik yaşı planını düzenlemiştir.

Burak AVCI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme