14 Aralık 2015

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean Kredisi

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Kod paylaşım sitesi GitHub'dan öğrencilere özel Student Developer Pack içeriği ile sanal sunucu hizmeti veren Digital Ocean'dan ücretsiz kredi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sistem Mühendisi ve Network konularında uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için iyi bir hizmet.

GitHub Student Developer Pack içeriği şuan için 15 firma ile antlaşmalı. Bu pakette Digital Ocean ile birlikte diğer içeriklerden de bahsedeceğim. Student Developer Pack hizmetinden yararlanabilmek için üniversitenin size verdiği edu.tr mail adresiniz ile github.com'a üye olmanız gerek. Onay mailinden sonra education.github.com/pack adresine girip Get your pack kısmından Öğrenciyim dedikten sonra How do you plan to use GitHub? sorusuna ingilizce 3-4 cümlelik ne yapmak istediğinizi yazmanız gerek. Cevabı detaylı ve gerçekçi yazarsanız üyeliğiniz bir gün içinde onaylanıyor.

Onay sürecinizi Request a discount kısmından takip edebilirsiniz. Rejected yazarsa hesabınız onaylanmamıştır, açıklamayı tekrar yazmanız gerekir. Approved yazarsa hesabınız onaylanmıştır ve Student Developer Pack kısmından kredi kodlarınızı artık alabilisiniz.

education.github.com/pack adresine gelip Get your pack dedikten sonra ücretsiz kodlar çıkacaktır.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Digital Ocean; Panelsiz Linux tabanlı sanal sunucu kurup üzerinde çalışma yapabileceğiniz bir platformdur. Aylık 5 dolara sunucu kiralayabilirsiniz. GitHub Student Developer Pack ile kazandığınız 50 dolarlık kredi kodu sayesinde 10 ay ücretsiz çalışma fırsatı kazanabilirsiniz.

Üyelik için www.digitalocean.com sitesine girip üye olduktan sonra kredi kartı ve Twitter hesabınız ile üyelik onay sürecini tamamlamanız lazım. Üyeliğiniz onaylandıktan sonra Billing kısmından Promo Code olarak size verilen 50 dolarlık kodu girmeniz yeterli. Hesabınıza direk 50 dolar kredi yüklenecektir.

Diğer GitHub Student Developer Pack İçerikleri;

ATOM: GitHub tarafından tasarlanan bir editördür. GitHub açık kaynak kod çalışmaları için size ücretsiz olarak verilmektedir. İncelemek için: atom.io Node.js ve CoffeScript birlikteliğiyle geliştirilen Cross-platform bir editördür.

AWS(Amazon Web Services): Sanal sunucu üzerinde çalışmak için Amazon hesabınıza kredi yükler.

DNSimple: Simple DNS management with one-click services and a robust API. DNS yönetim aracıdır, 2 yıl ücretsiz olarak size sunulur. dnsimple.com

Bitnami: 1 yıllık sunulan bir hizmettir. 10 adet ve 1 saatlik Demo uygulama kurarak uygulamaları inceleyebilirsiniz. WordPress, Joomla, Drupal benzeri CMS yazılımları kurmak için Apache, MySQL, PhpMyAdmin gibi gereklilikleri tek tek kurup yapılandırmak yerine bir paket halinde kurmamızı sağlayan bir uygulamadır.

CrowdFlower: Size verilen Task görevleri tamamlayarak para kazanmanızı sağlayan bir uygulamadır.

GitHub: Öğrenciliğiniz boyunca Micro plan kullanmanızı sağlar. 5 adet private yani gizli repo kullanımını kapsamaktadır.

HackHands: 7/24 uzman kişilerce programlama desteği veren bir hizmettir. Size 25 dolarlık kredi verilir ve sorularınızı sorarak bu kredinizi kullanabilirsiniz. hackhands.com

Namecheap: 1 yıllık .me uzantılı domain ve SSL sertifikası ücretsiz. Digital Ocean ile birlikte projenizde kullanacağınız bir Domain ve SSL kurulumunu da bu paket ile öğrenebilirsiniz.

Visual Studio: Visual Studio Community 2013 and the rest of the DreamSpark collection while you’re a student. Microsoft DreamSpark website

Orchestrate: Database servisidir. Öğrencilik boyunca ücretsizdir. orchestrate.io

Unreal Engine: Oyun geliştiricileri için tasarlanmış oyun motoru. Öğrencilik boyunca ücretsizdir.

SendGrid: Toplu mail gönderme servisi. Günlük 200 mail gönderimi ve toplamda 15.000 mail gönderimi yapabilirsiniz.

Tüm içeriği education.github.com/pack sitesinden inceleyebilirsiniz.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Digital Ocean'da Sanal Sunucu(Droplet) Oluşturmak;

Digital Ocean hesabınız ile giriş yaptıkran sonra Create Droplet diyerek sanal sunucumuzu oluşturalım.

Choose an image; İlk olarak sanal sunucuya kurulmasını istediğimiz işletim sistemini seçiyoruz. Ubuntu, FreeBSD, Fedora, Debian, CoreOS ve CentOS versiyonlarına göre seçebilirsiniz.

One-click Apps; özelliği ile sunucuya hazır LAMP, LEMP, Runy on Rails, WordPress kurabilirsiniz. Eğer bunları öğrenmek için sunucu kuracaksanız bunları seçmeden sıfır kurulum yapmanızı öneririm. Sadece CentOS 7 seçip devam edebilirsiniz.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Choose a size; Bu kısımda aylık olarak kiralamak istediğimiz sunucu özelliğini seçiyoruz. İlk plan üzerinde çalışmamız için yeterli olacaktır. Aylık 5 dolara 512 MB Ram, 1 CPU işlemci, 20 GB SSD alan ve 1 TB trafik. Pricing kısmından aylık fiyatları inceleyebilirsiniz. PayPal ödeme seçeneğide mevcuttur.

Choose a datacenter region; Sunucumuz nerede barınsın. Amsterdam Hollanda sunucuları çok kullanıldığı için yoğunluk olabiliyor. Ben London, Toronto veya Singapore Öneriyorum.

Select additional options; Sunucunuz için ek özellikleri bu kısımdan aktif edebilirsiniz. Ben hiçbirini seçmedne devam ediyorum.

Private Networking: 2 Droplet sunucu arasındaki güvenli bağlantı seçeneğidir.

IPv6: Desteği vardır, kullanmak isterseniz.

Enable Backups: Düzenli backup almak içindir. %20 ek ücret yansıtır. Üzerinde çalışma yapacağımız için buna gerek yoktur.

Enable User Data: SSH bağlantısı için size gönderilecek bilgilerin istediğiniz zaman tekrar gönderilmesidir. İlk kurulum sırasında giriş bilgileri mail olarak geleceği için buna çok gerek yoktur.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Finalize and create; son kısımda sununuz için Hostname yazıp Create dedikten sonra sanal sunucumuz kuruluma geçiyor. Aylık 5 dolar masraf hesabınızdaki krediden ay sonu düşer. Kredi kartı bilginizi ise sadece başlangıçta onay için istiyorlar. Sizden habersiz asla para çekmezler.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Droplets sekmesinden sanal sunucularınızı görebilirsiniz. More kısmından sanal sunucunuza Domain ekleyebilir, SSH bağlantısı yapabilirsiniz. Sanal sunucu oluştuktan sonra mail adresinize giriş bilgileri gelir. SSH bağlantısı yaparak size verilen ilk şifreyi girdikten sonra yeni bir Root şifresi oluşturmanız istenir. Yeni Root şifresini oluşturduktan sonra sunucuyu artık yönetebilirsiniz.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean

Sunucuyu Tekrardan Kurmak ve Silmek;

1) Sunucu üzerinde çalışmalar yaptınız ve sıfırdan ilk kurulum gibi olmasını istiyorsunuz. More kısmından Destroy sekmesine gelin. Rebuild Droplet kısmından Select an image kısmından işletim sistemini seçtikten sonra Rebuild from original diyerek sunucuyu yenide kurabilirsiniz. Yeni Root şifreniz mail adresinize gelecektir.

2) Eğer sunucuyu var olan işletim sistemi dışında farklı bir işletim sistemi kuracaksak Select an image kısmından işletim sistemini seçtikten sonra Rebuild from image diyerek yeni işletim sistemi sunucuya kurabilirsiniz.

3) Sunucu için eklediğiniz Domain adresi ve ayarlarını ve Sunucu Hostname adı her yeni kurulumda silinmediği için bunları baştan oluşturmanıza gerek yoktur.

4) Destroy kısmından sunucuya(Droplet) komple silebilirsiniz. Silmeden önce Scrub Data yanındaki seçeneği kaldırıp siliniz. Yediklerinizin alınmasını istemiyorsanız bu işlemi yapın.

GitHub Student Developer Pack ve Digital Ocean Kredisi

5) Kullanmadığınız sunucuyu silmek yerine Power kısmından Power Off diyerek kapatabilirsiniz. Bu sayede krediniz den ücret düşmez. Digital Ocean'da kullandığınız kadar yani saatlik olarak ücret yansır. Örnek olarak aylık 5 dolar olan sunucunun saatlik ücreti 0,007 Dolardır. Siz bunu 1 ay boyunca kesintisiz çalıştırırsanız 5 dolar ücret yansız ama sunucuyu sadece kullanacağınız zaman açarsanız kullandığınız saat kadar krediniz den tutar düşer.

Bu yüzden sunucuyu silmek yerine Power Off diyerek ileri ki projelerde tekrar kullanabilir veya yeni bir sunucu açıp onun üzerinde çalışabilirsiniz. Sunucuyu kapattıktan sonra Droplets kısmından sunucunun çalışmadığını (Power Off Olduğunu) görebilirsiniz.

6) Herhangi bir sorun veya problemde Support Center kısmından Ticket açabilirsiniz.

Kaynaklar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.