26 Haziran 2024

Honda Civic Klima Gazı Dolumu ve Klima Kullanımı & Milangaz LPG Önerisi

Honda Civic Klima Gazı Dolumu

Honda Civic araçlarda fabrikasyon orijinal klima gazı 5-6 sene ömrü olup sonrasında bitmektedir. Klima gazı bittiğinde genelde klimayı açınca soğuk hava gelmez ve klimadan gaz sızdırma sesi gibi bir ses gelir. Bu ses hava filtresi veya polen filtresinden değil direkt olarak klima gazının bittiğinin işaretidir. Yetkili servislerde genelde siz söylemedikçe klima gazına bakılmaz ve bakıldığı taktirde klima gazı bitmişse doldurulması için size ek ücret yansıtırlar. Bu yüzden yıllık rutin bakımda yetkili servisler genelde klima gazı ile ilgilenmezler. Klima gazı bitince sanayide güvenilir bir klimacı ya doldurtmak en doğrusu olacaktır. Bende Pendik Oto Sanayi içerisinde bulunan İnci Akü yetkili bayisi olan Hikmet Ustanın yerine aracımı götürdüm. Auto Pendik (0507 551 98 64) olarak bilinen ve enerji uzmanı satışı yapan Hikmet usta genelde Klima Tamiri, Klima Gaz Dolumu, Şarj, Kalorifer Sistemleri ve Temizlemesi gibi işlemleri yapmaktadır. Piyasada iki tip gaz çeşidi olup biri Çin diğeri ise Alman menşelidir. Hikmet Usta önce klima ve radyatör sisteminde kaçak var mı onu kontrol edip sonradan 1000 TL fiyata Alman Klima Gazı aracıma takviye etti. İlk fabrikasyon gazlar uzun yıllar giderken sonradan doldurduğunuz klima gazı ortalama 2-3 sene gitmektedir. Honda Civic aracıma klima gazını 24.06.2024 tarihinde doldurttum ve klima gazı dolunca klimadan gelen hem gaz sesi kesildi hem de aracın içi birkaç saniye içerisinde buz gibi oldu. Yazımda aynı zamanda klima kullanımı ve klima gazı hakkında birkaç maddeler halinde sizlere bilgilerde vereceğim. Yazın özellikle klima sistemlerinizi ve gazınızı mutlaka kontrol ettirin. Yazlık bölgelere giderken yolda sıcağa tutulmayın çünkü her saat başı mola vermek zorunda kalırsınız.

Honda Civic araçlar için klima kullanımı ve klima gazı hakkında kısa bilgiler verirken hazır konu açılmışken son zamanlarda aldığım Milangaz LPG önerisinde de bulunmak isterim.

* Piyasada Çin ve Alman Klima Gazı çeşitleri bulunmaktadır ve en kalitelisi Alman Gazı olup 2-3 sene gitmektedir. Bitince tekrardan dolum yaptırmanız gerekir.

* Klima çalışırken A/C Modu ON durumda olsun ve arabayı park haline alınca A/C Modu OFF duruma aldıktan sonra istop ettirin. Klima çalışırken araç için hava sirkülasyon butonu aktif olsun ve klima hava hızını yavaş yavaş artırın ve azaltın bu sayede klima çarpması olmaz ve mikroplardan daha iyi korunursunuz.

* Klimadan gelen hava kaçağı gibi olan ses genelde Klima Gazının bittiğini gösteren uyarılardan biri olup boşuna hava veya polen filtresine baktırmayın. Radyatörlerde de bir problem olmayabilir. Klima dolumu yaparken zaten gerekli kaçak ve diğer kontrolleri klimacı yapmaktadır.

* Yetkili servisler asla klima gazını kontrol etmez. Siz kontrol edilmesi ve dolumunu isterseniz ekstra ücret talep ederler.

* Klimacı mutlaka gaz kaçağı var mı ve sadece klima gazımı bitmiş bunu kontrol etmeden klima gazı araca basmasın.

Son olarak Honda Civic araçlar için LPG gaz markası önerisi Milangaz markasını önereceğim. TotalEnergies istasyonları LPG markası olarak Milangaz kullanmaktadır. Milangaz firması OYAK Grup Şirketleri bünyesinde bulunan güvenilir bir firmadır. Hem kaliteli hem de fiyat performans bir gaz markası olup bazı istasyonları sizlerle paylaşıyorum.

TotalEnergies Maltepe İstasyonu işlek bir istasyon olup hemen yanında McDonald's Maltepe E-5 şubesi mevcuttur. Aynı zamanda bu istasyon olup Kapet Market olarak da bilinir.

İstanbul Pendik E-5 (D 100 Karayolu) üzerinde bulunan TotalEnergies istasyonlardan biridir. Araç yıkama parkuru mevcuttur.

Burak Avcıoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.