8 Mayıs 2024

2024 Mayıs Sigara Zamları & Güncel Fiyatları ve Philip Morris Sigaraları

Philip Morris Sigaraları

Yeni yıla girdiğimiz günden itibaren sigara zamları ile karşılaşmıştık. Mayıs ayı itibariyle tüm tütün mamullerine tekrardan zam gelmiş bulunmaktadır. Eskiden tadı fena olmayan ve fiyat performans olarak nitelendirdiğim sigaraları öneriyordum fakat en ucuz sigara bile artık pahalı satıldığı için orta veya ortadan biraz daha iyi olan sigaraları artık önermiyorum bile. Türkiye’de bildiğiniz gibi en kaliteli tütünü kullanan ve Samsun tütünü olarak bilinen birinci sınıf tütünü Philip Morris International Türkiye firması kullanmaktadır. Bu yüzden diğer sigara üreticilerinin artık sigaralarını önermeyeceğim ve paylaşmayacağım gibi. BAT Türkiye firmasının Kent sigarası olsun veya JTI Türkiye firmasının Camel ve Winston markaları olsun artık asla incelemeyeceğim. Çünkü hemen hemen yakın fiyatlara Philip Morris markasının kaliteli sigara markaları olan Marlboro ve Parliament satıldığı için direkt bunları tercih ediyorum. Philip Morris International Türkiye tarafından üretilen sigaralarda ise Muratti dışında Lark, L&M ve Chesterfield markalarının fiyat ile kalite oranları hemen hemen aynıdır. Makalemde Philip Morris dışında ki diğer üreticileri ve sigara markalarını paylaşacağım fakat tercihim artık onlardan yana olmayacaktır. Yakın zamanda BAT Türkiye firması uyguladığı satış politikası sebebiyle Tekel bayilerine kar marjı bırakmadığı için Tekel Bayileri Dayanışma Derneği bir karar aldı ve Kent marka sigaraları satmamaya karar verdi. Bu boykota her Tekel Bayisi katılmasa da çoğu katılmaktadır. Sigara satışından dolayı Tekel Bayilerin kar marjı çok düşük olduğundan ve kredi kartı ile komisyonlu satış yapma sebebiyle artık sigara satışı da onlar için çok cazip değildir. Ek olarak son zamanlarda çıkan yeni marka sigaraları da hiç merak etmeyiniz. Çünkü tatları çok kötüdür hatta yazımda bir tanesinden bahsedeceğim. İsterseniz sırayla sigara üreticileri ve markalarına geçiş yapalım.

1) Philip Morris International Türkiye
Türkiye’deki en kaliteli sigaraları üreten ve tütün mamulünü kullanan firmadır. Marlboro ve Parliament sigara markaları bu firmaya aittir. Önerdiğim birkaç sigara çeşidi;
* Marlboro Red Long SP (Marlboro Kırmızı Uzun), Fiyat: 67 TL
* Marlboro Edge Standart Sigara Paketi (KS RC BOX), Fiyat: 65 TL

Philip Morris Sigaraları

2) Japan Tobacco International Türkiye (JTI)
JTI Türkiye firmasına ait sigara markaları başta Winston ve Camel olup diğer markaları ise LD ve Monte Carlo sigaralarıdır.

3) British American Tobacco Türkiye (BAT)
British American Tobacco Türkiye (BAT) firmasına ait sigara markaları başta Kent sigarasıdır. Diğer markalar ise; Dunhill, Rothmans, Tekel 2000, Tekel 2001, Viceroy, Pall Mall, Maltepe ve Samsun sigaralarıdır.

4) Imperial Tobacco Türkiye
Imperial Tobacco Türkiye firmasına ait sigara markaları ise Davidoff, Bianca, Polo ve West sigara markalarıdır.

5) European Tobacco (TT)
Türkiye’de alt marka kategori sigaraları üreten firma olup Violet, Winner, HD, President, Vigor, Point Blue, Medley, MMC, Hazar, Toros 2005 markaları bu firmaya aittir.

6) KT&G Türkiye
KT&G Türkiye firması Kore asıllı bir tütün firması olup Esse markasının üreticisidir. Son zamlardan sonra çıkardığı garip ve ekşimsi tatlı sigara markası olan Raison T Black (8801116035717) fiyatı ucuz olduğu için piyasaya çıkarılmıştır. Fakat tadı yaş tütün gibi olup aşır kötüdür ve almanızı tavsiye etmiyorum.

Son zamları ve sigara markaları hakkında görüşlerimi sizlerle paylaştım. Yukarıda da bahsettiğim gibi bundan sonra Philip Morris üretimi olan sigara markalarından sadece alacağım. Eğer fikrim değişir ise yeni makalelerimden beni takip edebilirsiniz.

Burak Avcıoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.