21 Aralık 2015

Domain Adresini Blogger'e Yönlendirmek

Domaini Blogger'e Yönlendirmek ve Yandex DNS Ayarları

Bir Domain Register'dan aldığımız alan adını, Blogger'a tanımlatarak Hosting'miş gibi kullanabiliriz. Bu sayede direk maskeleme veya standart yönlendirme gibi basit yönlendirme dışında blog adresimizi bir hosting'de (Alanda) barındırıyormuş gibi kullanabiliriz. Bu uygulama hem SEO açısından hem de barındırma hizmeti açısından önemli bir uygulamadır.

Bu işlem aslında iki adet CNAME ile yapılabilen kolay bir işlemdir. Hem Domain adresimizi Blogger alt yapısında kullanacağız hemde DNS adreslerimizi Yandex DNS'e devrederek Mail ve Yandex DNS hizmetinden yararlanacağız.

Yandex DNS konusunu ek olarak anlatacağım. Siz sadece Blogger CNAME işlemini Domain Register'nızın panelinden de yapabilirsiniz.

1) Blogger CNAME Adreslerimizi Alalım

blogger.com adresinden Blogger paneline girelim. Ayarlar kısmından Temel sekmesini açın. Yayıncılık kısmında düzenle diyerek yönlenecek domain adınızı başında www olarak girmeniz ve kaydet demeniz gerekmektedir.

Domaini Blogger'e Yönlendirmek ve Yandex DNS Ayarları

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi iki adet CNAME kodu verecektir. İlk kod klasik olan www ve ghs.google.com CNAME adresi, ikincisi ise size özgü olan CNAME adresidir. Bu iki kodu Domain Register'nızın EK DNS Paneline (DNS Düzenleyici) girmeniz yeterli olacaktır.

Domaini Blogger'e Yönlendirmek ve Yandex DNS Ayarları

İki CNAME kaydını ekledikten sonra Blogger panelinize giderek kontrol edebilirsiniz. 1-2 saat içerisinde aşağıdaki gibi yönlediriyor yazısını görebilirsiniz.

Domaini Blogger'e Yönlendirmek ve Yandex DNS Ayarları

2) WWW. Olmadan Siteye Girmiyor


Domaini Blogger'e Yönlendirmek ve Yandex DNS Ayarları

Resimdeki gibi onay işareti koymayı unutmayın, sonra Kaydet butonuna basın. www ibaresi yazılmasa da domain adresiniz açılabilsin. Bunu yaptığınız halde 48 saat içinde Blogger www sorunu alıyorsanız Domain Register'nızın EK DNS Paneline (DNS Düzenleyici) girin. Yeni A Kaydı oluşturun.

Host: www olmadan site adresiniz sadece, boşluk yerine @ işareti yazın
Kayıt Tipi: A
Değer: 173.194.70.121

Yaptığınız ayarları kaydedin. 48 saat içerisinde sorun çözülecektir.

Önemli: CNAME kodu her domain için bir defa oluşturulmaktadır ve bunu ilk yaparken mutlaka dikkatli yapıp kodu kaybetmeyin. Çünkü Blogger bir daha kod oluşturmuyor. Eğer bu kodu kaybederseniz, Ayarlardan sitenin Blogger alt alan ismini değiştirip (Örnek: yeniblog.blogspot.com) yeni CNAME kodu alınız.

Burak AVCI