1 Aralık 2014

En Çok Kazandıran Programlama Dilleri

En çok kazandıran programlama dilleri

Bilgisayar programcılığı ve mühendisliği yalnızca teknoloji endüstrisinin değil, istihdam piyasası başta olmak üzere küresel ekonominin dönüşmesinde belirgin bir etkiye sahip. Son yıllarda bu mesleğe yönelik artan taleple birlikte programcıların daha fazla ilgi gördüğünü hatta yer yer "Süper Starlar" arasında anıldığını görmek bile mümkün hale geldi. Peki hangi programlama dili bunda daha büyük paya sahip? diye- sadece programcılar arasında polemik yaratmak için bir soru ortaya atarsanız, uzun bir tartışma duymaya hazırlamanız gerekiyor. Programcılar için bu sorunun cevabı büyük olasılıkla favori programlama dilleri olsa da neyse ki tek kaynağımız onlar değiller.

Burning Glass ve Brookings Institution tarafından yayımlanan verileri derleyen Quartz’ın yakın zamanda yayımladığı en çok kazandıran programlama dilleri listesi, kodlama dillerinin ekonomik karşılığı hakkında bizlere iyi bir fikir veriyor.

En Çok Kazandıran Programlama Dilleri

Quarzt’ın listesine göre, en çok kazandıran programlama dili olan Ruby on Rails’in  programcılarının ortalama yıllık maaşı yaklaşık 109 bin dolar, onu 108 bin dolarla Objective C izliyor. Listenin üçüncü sırasında yıllık ortalama 100 bin dolar kazandıran Python var. Günümüzde özellikle Türkiye'de ise en çok tercih edilen ve kalıplaşmış programlama dilleri ise JAVA ve C# yani .NET Teknolojileri dir. Bu yazı eski bir yazı ve veriler içerip Webrazzi sitesi kaynak alınarak paylaşılmıştır.

Burak AVCI - Update: 19.08.2022