12 Kasım 2020

Budweiser Budvar B:Original Çek Bira Değerlendirmesi - Czech Imported Lager

Budweiser Budvar B:Original Çek Bira Değerlendirmesi - Czech Imported Lager

Budweiser markası bildiğiniz gibi Amerikan tipi Pale Lager bir bira markasıdır ve Amerika'da Bar birası olarak da bilinir. Fakat aynı markanın benzer ismi ile Çek Cumhuriyeti merkezli Budweiser Budvar birası vardır bir de. İkisi farklı üretimler olup isim benzerliği vardır. Hatta bazı ülkelerde Bud kısaltma ismi ile de satılmaktadır Amerikan ve Çek biraları ile yaşanan marka anlaşmazlığından ötürü. Aslında Çekler böyle güzel bir bira için daha iyi bir isim bulabilirlerdi.

Budweiser Budvar bira markası Türkiye'de de satılmakta olup Budweiser Budvar B:Original ürününü deneme fırsatım oldu. Yeşil ve 33 CL'lik şişede satılan ürünün şişe tasarımı oldukça başarılıdır. Açık renkli bir bira olup bardaktaki köpük oranı ve gövde yoğunluğu oldukça fazla ve tatmin edicidir. İçimi aşırı rahat ve hafiftir gerçekten, içerken ben keyif aldım. Biranın içindekiler ise su, gluten içeren arpa maltı, şerbetçi otu, bira mayası ve çok az miktarda kükürtdioksit bulunmaktadır. Menşeyi Çek Cumhuriyeti olup Budweiser Budvar Bira Fabrikasında üretilmektedir.

Budweiser Budvar B:Original birası için önce şunu söylemem gerek içimi oldukça rahat ve keyiflidir fakat Premium bir bira değildir ve seçkin markalar olan Leffe, Weihenstephan gibi markalar ile karşılaştırmak yanlış olur. İçim sırasında biranın aşırı belirgin karakteristik bir özelliği yoktur. Alkol oranı ise hacmen %5'dir. Bu bira günlük içilen ve tüketilen bar birası gibi olduğundan Tuborg Gold, Efes, Budweiser, Carlsberg, BECK’S, Heineken gibi bira markaları ile karşılaştırmak gerekir. Zaten bir biranın hem şişe hem de 50 CL'lik kutu versiyonu varsa genelde o biralar Premium bira değildir günlük tüketime yönelik biralardandır. Tabii bu biranın kötü olduğu anlamına gelmez sadece kategorisi farklıdır.

Budweiser Budvar B:Original Çek Bira Değerlendirmesi - Czech Imported Lager

Budweiser Budvar'ın 50 CL'lik kutuda satılan versiyonları da vardır ve fiyatı şişeye göre biraz daha pahalıdır. Budweiser Budvar birasının diğer serilerini paylaşacak olursak;
* Budweiser Budvar B:Original
* Budweiser Budvar B:Dark
* Budweiser Budvar B:Free
* Budweiser Budvar B:Strong

Ürün: Budweiser Budvar B:Original (Açık Renkli Bira)
Fiyat: 17,75 TL (Kasım 2020 - Sınıfına Göre Gereksiz Pahalıdır)
Üretim: Çek Cumhuriyeti - Budweiser Budvar Bira Fabrikası
Açıklama: Açık Yeşil Şişe, 33 CL, Alkol Oranı %5
Barkod: 8594403110128

Sonuç olarak günlük içim dediğimiz veya Bar Birası olarak da nitelendirilen biraları tercihime bu başlıktan başlayarak sıralayacağım. Tadım puanı bu biralar için vermeyeceğim sadece seçime göre sıralama yapacağım. Premium bira makalelerimde Orta Seviye Premium-Seçkin Biralar olarak sıraladığım kategorideki biralar yerine aşağıdaki ilk üç birayı tercih ederim onu da ek bilgi olarak belirteyim. İçimi keyifli ve yaz aylarında serinlemek için bu tip biraları tercih edebilirsiniz.

1) Carlsberg (Almanya)
2) Budweiser Budvar B:Original (Çek Cumhuriyeti)
3) Tuborg Gold (Türkiye)
4) BUD-Budweiser (Amerika)
5) Tuborg Kırmızı Special (Türkiye)

Burak AVCI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme