10 Ekim 2020

İstanbul Pendik ve Civarı Fitness ve Hamamlar, Hamam Kültürü (Turkish Bath)

İstanbul Pendik ve Civarı Fitness ve Hamamlar, Hamam Kültürü (Turkish Bath)

Hamam kültürü Türkiye, Rusya, Almanya gibi birçok ülkede yıllardır süren ve bizde de Osmanlı'dan beri devam eden bir gelenektir. Günümüzde ise hamam kültürü, müesseseler tarafından kese, masaj, SPA ve Fitness bütünü olarak hizmet vermektedir.

Hamam kültürünün devamı ve insanlar için ihtiyaç hali olan temel durum daha çok vücudun keselenerek temizlenmesidir. Bu işlem günümüzde Peeling olarak da bilinmektedir. Tüm vücudun ölü gözeneklerden arınması işlemidir. Bu temizliği evde ve tek başınıza yapmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden ayda bir sefer hamama gidip keselenmek ve vücudu ölü gözeneklerden arındırmak faydalıdır. Tüm vücudunuz ve gözenekleriniz nefes alacaktır.

Pendik'te ikamet ettiğim için genelde civar hamamlara ben de zaman buldukça gidiyorum. Daha çok yenilenmiş ve sıfırdan dizayn edilmiş yeni tip hamamlara gitmenizi öneririm. Bu tarz hamamlar hijyenik açıdan daha iyi oluyor. Son zamanlarda Pendik'de gittiğim Mavi Club Türk Hamamında bahsedeceğim. Pendik merkeze yakın ve Aydınlıyolu Caddesi üzerinde bulunan bu hamam hem Fitness hem de hamam hizmeti vermektedir.

Hamam paketi içerisinde Türk hamamı, Sauna, Fin-Buhar banyosu, havuz, kese, köpük ve masajın olduğu tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur ve genelde akşam 12'ye kadar müessese açıktır. Ben gittiğim zaman maksimum 4 saat kalabiliyorum. Zaten hamamda kese, mesaj ve sauna dışında en çok havuz ve jakuzi kısmında zaman geçirebilirsiniz, bu aktivitelerde 4 veya 5 saate maksimum tekabül eder. Sonrasında vücut yorulacağı için dinlenme odalarında içeceğinizi içebilirsiniz.

Yeni dizayn edilmiş bir yer olduğu için hem havuzu hem Saunası ve hamamı hem de dinlenme salonu, soyun kabinleri oldukça kalitelidir ve yenidir. Eski tip ve yıllanmış hamamlara gitmenizi pek önermem çünkü hijyen konusunda sınıfta kalıyorlar.

Fiyatlardan bahsedecek olursak ben genelde kese, köpük ve masaj, tüm havuz ve hamam hizmeti içinde toplamda içecekler ile birlikte ortalama 100 TL gibi bir para veriyorum. Hamam sonrası içecek olarak Atom (Fındık, Bal ve Meyve Duyu Karışımı) veya Soda-Ayran ikilisini önerebilirim.

Hamama giderken yanınızda ufak bir çantada kendi deniz şortunuzu, çorap ve iç çamaşır (Atlet, Fanila, Boxer) gibi malzemelerinizi götürebilirsiniz. Kışın araç ile gitmiyorsanız yanınıza bere almayı unutmayınız. Hijyene daha çok önem veriyorsanız çantanızda kulak çöpü, ıslak mendil veya kolonya gibi ürünlerde bulundurabilirsiniz. Gideceğiniz yerde kese ve köpük masajı olacağınız için sabun, şampuan veya duş jeli gibi ürünleri götürmeniz gerekmemektedir. Genelde hafta içi gitmenizi öneririm örneğin Cuma günü olabilir. Hafta sonu hamamlar ve tüm bu konseptteki yerler kalabalık olabiliyor.

Araçla gidecekler için Pendik yönünde gelirseniz Hakmar marketin olduğu ışıklardan sola dönün ve Mehmet Akif Ersoy caddesine giriniz. Biraz ilerleyin ve sağda Yan yol tabelası göreceksiniz tam orada Hamamın otopark girişi vardır aynı zamanda Hakmar'ın depo girişidir. Aracınızı buraya park edebilirsiniz.

Pendik ve Kadıköy yönünden otobüs ile gelecekler ise IETT hatlarından 16D, 133T, 133KT araçlarına binerek Deniz Park Sitesi Durağında inmeleri yeterli olacaktır. Hemen yolun karşısında hamamı göreceksiniz.

1) Pendik Mavi Club Türk Hamamı
Açıklama: Hamam ve Havuz büyük ve alanı geniştir. Oldukça temiz ve hijyenik bir yerdir. Sadece ekstradan Jakuzi alanı yoktur. Akşam 12'ye kadar açıktır.
Telefon: (0216) 397 7070
Otopark/Vale: Otopark vardır.
Son Gidiş: 10.10.2020

2) Anadolu Olimpik Hamamı Pendik
Açıklama: Yeni mimariye sahip ve dizayn edilmiş geniş bir hamamdır. Pendik Marmara Üniversite Hastanesi tarafındadır. Otopark ve Vale hizmeti vardır.

3) Tuzla İstanbul Hamamı (İstanbul Osmanlı Hamamı)
Açıklama: Yeni mimariye sahip ve dizayn edilmiş hamamdır. İstanbul Tuzla ilçesindedir fakat iç mekan olarak biraz ufaktır. IETT ile gidecekler 133T hattı ile Tuzla Kale Kapı Durağında inmesi gerekmektedir.

İstanbul Pendik ve Civarı Fitness ve Hamamlar, Hamam Kültürü (Turkish Bath)

Kısa Kısa Bilgiler

* Osmanlı Masajı: Genelde Hamam’lar da yapılan uzun masaja denilir. Erkek keseciler tarafında yapılır.

* Tepideryum: Roma dönemindeki dinlenme odası ve sıcak taş uygulamasıdır. Bazı hamam ve otellerde bu hizmet mevcuttur.

* Hamam (Hammam, Baths): Geleneksel bir kültür olup genelde kese ve köpük masajı için gidilir. Havuz ve jakuzili yerler tercih edilir. Yeni nesil hamamları tercih etmenizi öneririm.

* Kaplıca (Eng: SPA): Termal şifalı sıcak sudur. İstanbul'da Tuzla'da vardır sadece. SPA teriminin kelime anlamı su ile yapılan rahatlatma yöntemidir, Masaj, Kaplıca, Sauna, Havuz gibi örnekler verebiliriz.

Eski tip veya gitmeyi çok tercih etmediğim hamamlar ise;
* Hamam Ataşehir (Ataşehir Merkez)
* İstasyon Hamamı (Pendik Merkez)
* Kaynarsu Hamamı (Kaynarca Pendik)
* Marmara Olimpik Hamam (Gebze Merkez)
* İstanbul Medikal Termal Tuzla (İstanbul Tuzla)

Burak Avcıoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme