15 Ağustos 2020

Sağlıksız Gıdalar Serisi 1

Sağlıksız Gıdalar Serisi 1

Sağlıksız veya işlenmiş gıdalar günümüzün en önemli problemlerinden biridir. Dünya üzerinde artan aşırı nüfus ile birlikte Gıda sektörü de fabrikasyonlaşıp insanoğlunu doyurabilmek için gıda dışı maddeler ile gıda üretimi yapıp bunları marketlere dolayısıyla da bizlere kadar ulaştırıyor.

Vatandaş olarak bilinçli olup sağlıksız gıdaları satın almamak bizim elimizde. Ayrıca birçok gıda üzerinde yazan açıklamayı da vatandaş olarak çok bilmediğimiz için bazı ürünleri bilinçsiz şekilde alıyoruz ve sağlıklımı yoksa sağlıksız mı bilmeden tüketiyoruz. İşte bu yazı serisinde bu tip gıdalardan bahsedeceğim ve hangi gıdaları tüketmememiz gerektiğini sizlere vurgulayacağım.

1) Isıl İşlem Görmüş Sucuk: Sucuk alırken üzerinde iki ibare bulunur. Fermente ve Isıl İşlem Görmüş şeklinde. Fermente sucuk genelde doğal yollar ile bekletilen sucuk olup maliyeti daha fazladır. Isıl işlem gören sucuk ise geleneksel yöntemler ile hazırlanmamış olup içerisinde bozulmasını önleyici ve koruyucu (kanserojen) madde koyarak hazırlanan ve olgunlaşma sürecini fabrikasyon ortamda hızlıca gerçekleştirilen sucuğa denir. Eğer bir sucuğun üzerinde Isıl işlem görmüş ibaresi varsa kesinlikle almayınız. Zaten Fermente yazana göre fiyatı daha ucuzdur. Üzerinde Fermente yazan sucuğu alınız.

2) Tavuk, Piliç ve Hindi Ürünleri: Bildiğiniz gibi Tavuk üretimi yapay bir üretim olup 21 günde tavuğu GDO'lu ürünler ile besleyip kesime vererek yiyecek haline getiriyorlar. Ucuz et olarak bilinen Tavuk eti bu yüzden ucuzdur. Normal bir tavuğun gelişmesi ortalama üç ay sürerken, gelişmiş çiftliklerde bu işlem hızlandırılıp 21 gün içerisinde tavuk sağlıksız gıdalar ve güneşsiz ortamda şişirilip insanlara sunuluyor. Bundan dolayı tavuk ve hindi ürünlerini mümkün olduğunca çok tüketmeyiniz.

Örneğin Tavuk ve Hindi eti ile yapılan Salam, Sosis, Füme, Jambon gibi ürünleri kesinlikle almayınız. Hatta Salam ve Sosis ürünlerini dana eti olarak bile almayınız çünkü bunlar yapay et (İşlenmiş Et) olarak bilinir. Soyadan yapılan gıdalardır. Dana eti olarak sadece Jambon veya Füme tüketiniz, Salam ve Sosis kesinlikle almayınız.

Füme ürününün Tavuk ve Hindi eti olanı ise gerçekten hem sağlıksız hem de damak tadı bakımından aşırı kötüdür, tavsiye etmiyorum. Dana eti olan Füme yine tercih edilebilir. Bazı pahalı kafelerde sandviç arası hindi füme gurme etmiş gibi kullanılmaktadır. Bunun sebebi ucuz olmasıdır, Dana füme veya Jambon eti pahalı ve asıl kaliteli et olduğu için pek kullanmazlar.

Güm içinde adını duyduğumuz, Tavuk ürünü olan gıdalar ve markalar; Tavuk Döner veya Dürüm, Tavuk Nugget, Tavuk Şinitzel, KFC, Tavuk Dünyası, Tavuk Hamburgerler, Popeyes gibi isimlerden uzak durmaya çalışın.

Sağlıksız Gıdalar Serisi 1

3) Kutu Meyve Suları: İçerisinde koruyu (kanserojen) madde olan kutu meyve suları tamamen sağlıksız olup hiçbiri doğal değildir. Bilim adamları son yaptıkları araştırmalarda hazır paket halinde satılan meyve sularında bol katkı maddesi, früktoz ve kimyasallar olduğunu açıkladı. Hangi marka olursa olsun kutu ve plastik içinde satılan hiçbir meyve suyu markasını almayınız ve tüketmeyiniz. Hatta kutu meyve suları koladan (Coca-Cola) bile daha zararlı olan ürünlerdir.

Bazı kutu meyve suyu markaları: Cappy, Tropicana, Netto, Tamek, Aroma, Dimes, Pınar, MeySu, Ülker İçim, Juss adında olup bunlar kutu, plastik, cam veya metal kaplarda olsa bile tüketmemeye çalışınız.

Sağlıksız Gıdalar Serisi 1

4) Kola ve Türevleri (Gazlı İçecekler)
Kola içeceği için fazla bir şey söylememe gerek yok zaten bildiğiniz gibi zararlı ve şeker hastalığına davet çıkaran bir içecektir. Çok nadir içeceğiniz zaman 1 LT olan şişeden veya ufak kutu dışında daha fazla asla eve almayınız. Tek seferlik tüketip bitirebileceğiniz kadar almanızı tavsiye ederim. Büyük 2-2.5 LT olan şişelerden kesinlik almayınız. Bilinen markalar ise Coca-Cola, Pepsi, Cola Turka olup birkaç farklı gazlı içecek türü de aşağıda paylaşacağım;

Torku No On 250 ML (Aromalı Gazlı İçecek) Tadı Fena Değildir.
Pepsi Raspberry Ahududu Aromalı Kutu Kola 250 ML & 1L Şişe (Tavsiye Etmem, Tadı Kötüdür.)
Pepsi Twist Kutu 250 ML & 1L Şişe (Limonlu) Tadı Fena Değildir.

Burak AVCI - Update: 04.11.2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme