16 Mayıs 2020

Türk Telekom Fiber İnternet 2020 Tarife Seçimi Önerileri

Türk Telekom Fiber İnternet 2020 Tarife Seçimi Önerileri

Birçok il ve ilçede alt yapının yenilenmesi ile birlikte Fiber İnternet teknolojisi artık hayatımıza girdi. Daha önceki yazılarımda Fiber İnternet modem bağlantısı ile ilgili bilgiler vermiştim. Eğer evinizde Sarı renkli Gpon veya cam kablo çıkışınız varsa artık siz eski teknoloji olan ADSL yani bakır kablo üzerinden alınan Hipernet teknolojisinden yararlanamazsınız. Bu yüzden Fiber İnternet teknolojisine geçmeniz gerekiyor.

Aly yapı olarak Türk Telekom birçok yere bu teknolojiyi götürdüğü için genelde piyasaya hakim olup tarife seçiminde de size uygun ve hızlı olanları önermeye çalışacağım.

Genelde Türk Telekom Fiber İnternet paketi alırken sabit ücretli ve iki yıl taahhütlü olanı seçiniz. Benim 2018 yılında üye olduğum Telekom Fiber İnternet Paketi 24 Mbps’ye Kadar FİBERNET olup aylık sabit ücreti 77 TL olarak geliyordu. Haziran 2020 itibariyle taahhüdüm bitiyor. Tekrardan iki yıl taahhütlü kalma şartıyla 10 Mayıs 2022 son bitiş tarihi olmak suretiyle 100 TL olarak anlaşmamı yeniledim. Aradaki zam oranı 22 TL olup iki yıl sonra fiyatlarda ortalama %28-30'luk bir artış olmuş.

Eğer sizde ilk kez başvuru yapacaksanız mutlaka iki yıl taahhütlü olanı seçiniz. Üç yıl taahhüt varmı olarak sorduğumda maalesef yok dediler. Bu arada benim önereceğim hız minimum 24 Mbps olandır. 12 veya 16 çok önermiyorum fakat bütçe durumuna göre 16 Mbps belki alabilirsiniz eğer çok fazla Oyun, Download işlemleri veya Netflix-YouTube gibi video izleme işlemi yapmayacaksanız.

24 Ay Taahhüt (İlk Ay Ücretsiz 24 Mbps Fiber İnternet 95,90 TL)

24 Ay Taahhüt (İlk Üç Ay Ücretsiz 24 Mbps Fiber İnternet 100,90 TL)

Eğer 24 Mbps üzerinde bir Fiber İnternet hizmeti almak istiyorsanız ve birden fazla kişi kullanacaksa ağınızı o zaman 35, 50 veya 100 Mbps paketleri inceleyebilirsiniz. Normal ve aktif bir ev kullanıcısı için 24 Mbps yeterli olacaktır.

Bağlantı sırasında ev telefonu mutlaka şart olup kullanmanız gerekmemektedir. Sabir Fiber İnternet modeme telefonunuzu bağlayabilirsiniz. Ev telefonunu iptal etme şansınız yok çünkü Telekom üyelik için şart koşuyor fakat bundan bir bedel almıyor.

En çok sorulan sorulardan biri de modem meselesidir. Eğer hiç modeminiz yoksa ayrı bir modem almaya kalkmayın. Telekom size Gpon cihazı ile birlikte gelip modemi teslim ediyor ve kurulum yapıyor. Modemi size zimmetliyor ve tek seferlik bir bağlantı ücreti alıp sonrasın da almıyor. Yeni tarifelerde tek seferlik mi yoksa aylık bir kesinti olacak mı bunu sormalısınız fakat bildiğim kadarıyla modemi size zimmetliyor ve Telekom'dan ayrılacağınız zaman sizden geri alıyor cihazı.

Eğer sizde Fiber modem varsa siz ekstradan bir Gpon cihazı alabilirsiniz. Fakat Fiber modeminiz ve Gpon cihazı uyumlu olmalıdır, ekstradan teknik olarak bu konuyu bilmelisiniz. Çok emin değilseniz bu işlemi yapmayın ve Telekom'un getirdiği cihazı kullanın. Eğer ki daha önce de bağladım ve kendi cihazım çalıştı, başarılı bağlantı sağladım diyorsanız Telekom Modemine ihtiyacınız olmayabilir. Eskiden ADSL modem almak kolaydı çünkü piyasada çoktu fakat Fiber modem pek öyle değil ve piyasa da bununla ilgili teknik bilgi çok az var.

Son olarak Fiber İnternet bağlatmak isteyenlere ben Türk Telekom paketlerini öneriyorum. Hizmet kesintisi şimdiye kadar çok yaşamadım. Eski yazılarımdan da bağlantı ile ilgili teknik bilgilere ulaşırsınız.

Burak AVCI - Update: 07.09.2020

3 yorum:

 1. Tecrubelerim le bir ek yapmak isterim. Fiber kablo çok hassas. Gpon cihazina giren kablonun jak'ını oynatmaniz bile internetin gitmesi için yeterli. Tavsiyem hiç cikarmayin. Ben çıkardım ve jak ucna yapışan gözle goremedigim bir toz tanesi yuzunden 40 takla attım. Ayrıca gpon ve modemi bir kutu içine alayim ve fan ile soğutayim çirkin durmasin dedim. Gpon cihazinin kendi agirligina dayanmadi kırıldı fiber kablosu. Ek yapayim dedim fiber ek yapma cihazlari 1000tl civarinda. Mecbur ttelekom servisni çagirdim para bayıldım. Kısaca anlatmak istedigim işler eski adsl yıllarındaki gibi esnek degil arkadaşlar. Bir hata yaparsin günlerce çekersin.

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba fiber modemin adslye göre sinyal gücü ne kadar fazla? Ev büyük ise sinyali uç noktalarda full kullanmak için kablosuz repetear hariç kablolu access point olurmu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fiber Modem belli noktaya kadar destekliyor, Örneğin 3-4 oda arkası WiFi çekmez evde mutlaka PowerLine kullanın bunun için.

   Sil