9 Şubat 2020

French Press ile Filtre Kahve (Çekilmiş Kahve) Hazırlamak ve French Press Ürün Tavsiyesi

French Press ile Filtre Kahve (Çekilmiş Kahve) Hazırlamak ve French Press Ürün Tavsiyesi

Filtre Kahve; Türkiye başta olmak üzere kahve severlerin en çok Kahve tüketimi için tercih ettiği üründür. Filtre Kahve çekilmiş kahve demektir. Çekirdek Kahve öğütülerek elde edilir ve sıcak su ile French Press yapılarak servis edilir.

Filtre Kahvede genelde süt kullanılmaz. Süt, kahvenin tüm aromasını ve tadını bozmaktadır. Kesinlikle Süt, Süt Tozu ve Şeker kullanmayınız Filtre kahve yaparken. Filtre Kahve; çekirdeği öğütülmüş olarak toz halinde paketlenir ve satılır. Bilmeniz gereken bir başka bilgi ise; Filtre kahveyi Türk kahvesi gibi pişirmeyiniz. İkisi farklı olup kahveyi yakarsınız ve bir aroma, tat alamazsınız. İçerken de ağzınıza telve gelir ve yanmış bir kahve içiyor gibi olursunuz. Türk kahvesi farklı bir kahve çeşidi olup filtre kahve ile aynı değildir.

French Press  ile Filtre Kahve Hazırlama Yöntemi

1) İlk olarak Kettle su ısıtıcı ile 95 derece olarak kaynar su hazırlanır. Önce boş French Press içine bir miktar kaynayan sudan dökülerek ve kapağı kapatılarak iyice çalkalanıp sıcak su ile cam hazne temizlenir.

2) Bodum Java 3 Cup’ın içinden çıkan siyah kahve kaşığı ile 2 Kaşık yani 14 Gram (Silme Yapılarak Konmalıdır ve bir kaşık 7 Grama karşılık gelmektedir.) içine çekilmiş fitre kahve konur. Silme yaparken tek seferlik kullanım olan Tahta Karıştırıcı kullanabilirsiniz. Uzmanlar 300 ML Suya 20 Gram Kahve önerir. 350 ML Bodum Cup için 3 Silme Kaşık (21 Gram) koyabilirsiniz.

3) French Press’in yarısına kadar sıcak su yavaşça konur ve tahta bir kaşık veya çubuk ile 35 Saniye karıştırılır. Tek kullanımlık "Tahta Karıştırıcı" kullanmanızı öneririm. İnternet üzerinden satın alabilirsiniz.

4) Bodum Java 3 Cup’ın üst kısımdaki siyah kısmına gelecek şekilde yavaşça su ilave edilir ve Press yapmadan kapatılır, sonra 4 dakika veya 5 dakika demlenmesi için beklenir. Ben genelde 5 dakika bekliyorum. Kahveye göre değişebilir bu durum.

5) Demlenme bittikten sonra French Press çubuğu yavaşça aşağı indirilerek Press işlemi uygulanır. Artık kahveniz içime hazırdır.

6) Kahveyi Espresso Fincanı ile içmenizi öneririm, Kahve fincanını da öncesinde sıcak su ile çalkalamanızı öneririm. Espresso Fincanı; Türk kahvesi bardağından biraz daha büyük olan fincanlardır.

French Press ile Filtre Kahve (Çekilmiş Kahve) Hazırlamak ve French Press Ürün Tavsiyesi

7) French Press ürün tavsiyesi için Bodum Java 3 Cup French Press Siyah renk ürününü öneriyorum. Malzemesindeki renkli kısım plastik, bağlantı elemanları paslanmaz çelik ve haznesi camdan oluşmaktadır. Toplamda 0.35 Litre (350 ML) hacmine sahiptir. Siyah rengini 11.01.2020 tarihinde 120 TL'ye satın almıştım.

8) French Press ile filtre kahve yapmanın eksik tarafı Kapsül kahve makinelerinin yaptığı gibi kreması ve köpüğü olmayışıdır. Size düz filtre kahve deneyimi sunar ve karıştırmadan dolayı oluşan ufak bir köpük tabakası oluşmaktadır. Açıkçası kapsül kahve makinesi Nespresso aldıktan sonra French Press ile filtre kahve artık pek tüketmiyorum. French Press'i seçme sebebiniz maliyeti biraz daha düşük olduğu için tercih edebilirsiniz.

Burak AVCI - Update: 09.01.2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.