10 Kasım 2019

Call of Duty Modern Warfare 2019 Türkçe Konusu ve İncelemesi

Call of Duty Modern Warfare 2019 Türkçe Konusu ve İncelemesi

Call of Duty serisinin bu yıl yayınlanan oyunu olan Call of Duty Modern Warfare 2019'unTürkçe hikayesini ve karakterleri hakkında incelemesini sizlerle paylaşacağım. Öncelikle grafikler son derece başarılı olup oyunu yüksek kalite bir bilgisayar ile oynamanız gerekecektir. Piyasada HP Omen veya benzeri bilgisayarlar ile rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Oyunun çıkış tarihi 25 Ekim 2019 olup Windows PC, PlayStation 4, Xbox One platformlar da oynanabiliniyor. Oyunun geliştirici firması Infinity Ward olup yayıncı ise Activision firmasıdır.  Oyunu donanımsal sebepler ile oynayamayanlar YouTube üzerinden Türkçe bölümlerini izleyebilirler. Birçok çekilmiş video, bölüm bölüm Türkçe anlatım mevcuttur.

Oyunun Konusu: Oyun 2019 yılında günümüzde geçmektedir. Modern Warfare serisinin dördüncü oyunudur. Hikâye Rusya ve Gürcistan sınırı arasında kalan Kafkasya bölgesinde olan Urzikstan adında hayali bir ülkede geçmektedir. Amaç Urzikstan ülkesini Rus işgali ve kontrolünden kurtarmak için örgütlenen iki yapı var. Al-Qatala ve Urzikstan Liberation Force iki ayrı örgüt olup aynı zamanda birbiri ile çatışıyor. Al-Qatala biraz daha terörist bir örgüt yapısı çizerken Urzikstan Liberation Force ise ülkesini savunan direnişçiler havasını vermektedir.

Fakat ilginç olan şudur Urzikstan ülkesi Rusya-Gürcistan hattında olup savaşanlar Kürt milis güçleri gibi lanse edilmiş ve onlara yardım eden CIA-İngiliz askerleri var. Savaşılan güç ise Barkov's Forces olup Rus Ordusuna bağlı milis güçler gibi anlatılmış. Urzikstan biraz orta doğu ülkesi gibi anlatılmış ve senaryo tutarsız olmuş. Orada bir tek Çeçenistan var bu şekilde direnen özerk bölge fakat ondan bir alıntı yapılmamış. Ya da yapılacak ülkedeki direnişçiler ve savaşanlar Arap-Kürt değilde Kafkas gibi olsaydı daha gerçekçi olurdu.

Bölgede Al-Qatala adında bir Terörist örgüt var ve daha sonra Urzikstan Milis güçleri ile de bağlantıya geçiyor ve kimsayasal silahları ele geçirmek için birbiri ile savaşıyorlar. Temelde General Barkov’a ait Rus güçleri, ABD-İngiliz Kuvvetleri, Al-Qatala Terör Örgütü ve Urzikstan Milis Güçleri arasında geçen bir savaş ve senaryodan oluşuyor oyun. Kimyasal silahları Al-Qatala örgütü ve Rus general Barkov ele geçirerek başta Urzikstan bölgesini kontrol etmek istiyorlar ve Rus-Amerikan savaşını başlatmayı hedefliyorlar. Bu Savaşda Urzikstan Milis gücü ise ABD ve İngiliz İstihbaratı ile paralel çalışarak iş birliği yapıyorlar. Al-Qatala'dan kimyasal silahlar ve planlar öğrenilip örgüt liderleri yakalanıyor ve öldürülüyor.

Finalde ise Barkov’un Kimyasal silahlar ürettiği Gürcistan’daki laboratuvarına saldırı yapılıyor. Kimyasal Silahlar olayı ABD ve Rusya arasında bir savaş çıkarabilir bunun halledilmesi gerekiyordu. Urzikstan Liberation Force ve CIA bölgeye operasyon yapıyor ve kontrolü sağlıyorlar.

Son olarak General Barkov, Farah tarafından öldürülüyor ve Kimyasal Laboratuvar üssü bombalanarak bölüm bitiriliyor. Oyunun grafikleri güzel fakat senaryo gerçekçiliği kötü olup, bölgesel gerçekçilik olarak çok tutarsız olmuş. Direk Orta-Doğu ülkesini konu alsayda daha iyi olabilirdi. Oyunda Türklere karşı savaşan YPG/PKK militanı falan yoktur. Sadece Urzikstan Kurtuluş Gücü örgütü YPG'ye benzetilmiş olup Ruslar ile savaşmaktadır.

Call of Duty Modern Warfare 2019 Türkçe Konusu ve İncelemesi

Urzikstan Liberation Force: Urzikstan Kurtuluş Gücü

Call of Duty Modern Warfare 2019 Türkçe Konusu ve İncelemesi

Önemli Karakterler;
Captain John Price (İngiliz Ajanı)
Alex (CIA Ajanı)
Roman Barkov (Rus General)
Farah Karim (Urzikstan Liberation Force) Gerçekte: Claudia Doumit

Burak Avcıoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme