3 Ekim 2016

Viski Nasıl İçilir, Viski Markaları ve Viski Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Viski Nasıl İçilir, Viski Markaları ve Viski Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde "yaşam suyu" anlamına gelen "uisge beatha"dan gelmektedir.
Arpa, buğday, çavdar veya mısırdan damıtılarak yapılan ve meşe fıçılarda dinlendirilerek olgunlaştırılan bir tür alkollü içkidir.

Viski genelde sek veya buz konularak içilen bir içkidir. İçimi kolay olsun diye iki parmak viskiye yarısı kadar su konulabilir. Viski içine pek bir şey konması veya başka bir içecek ile karıştırılması gerekmez çünkü kokteyl içkisi değildir. Daha çok viski içmek bir kültürdür bundan dolayı diğer içkiler ile karıştırılmaması gerekir.

Viski Kültüründe yarım bardak viski içerisine bir veya iki tane buz koymanız yeterlidir. Bazı kişiler içimi kolaylaştırmak için suda koyabiliyor. Malt viskilere pek buz konulması önerilmez. Malt viskiye sadece az miktarda su konulması önerilir. Harmanlanmış İskoç, İrlanda, Kanada ve Amerikan Bourbon viskilerini içerken buz konmasının bir sakıncası yoktur.

Önerilen viski içimi viski bardağının yarısına veya iki parmak ölçüsünde viski koyduktan sonra iki adet buz ile tüketilmesidir. Viski içerken yanında Bitter Çikolata, Badem, Kuru Et, Füme Balık tüketebilirsiniz. Viski ve Puro ikilisi de en çok tercih edilen kültürler arasındadır. Buzlu viski içimine “On The Rocks” adı verilir. Viskiyi içindeki tatları keşfetmek için içtiğiniz özel anlarda, birkaç tatlı kaşığı kadar su katarak temsili koku ve tatları açığa çıkarabilirsiniz.

Viski Nasıl İçilir, Viski Markaları ve Viski Hakkında Bilmeniz Gerekenler

* Viski şişesi üzerinde “Whisky” yazarsa İskoçya, Kanada, Japonya “Whiskey” yazıyorsa İrlanda, Amerika üretimidir.

* Bir viskiye resmi olarak İskoç viskisi denilebilmesi için yıllandırma süresi en az 3 yıl olmalıdır. Viski dinlendirmeleri birkaç yıl olabileceği gibi, 20 yıldan fazla da olabilir. Sek içilen viskilerin 12 yıl(Chivas Regal), buzla içilen viskilerin ise en az 3 yıl bekletilmiş olmaları gerekir.

* Yukarıda da bahsettim gibi Viskiye meyve suları, kola veya çeşitli katkı maddeleri konmamalıdır. Viski bir karışım, kokteyl içkisi değildir.

Single Malt Viski veya Türkçe adı ile Tek Malt viski tek bir damıtım evinden çıkan viski demektir. Harman viskilerde ise birkaç malt viskinin damıtımı ile oluşmaktadır. İskoçya'da daha çok üretilmektedir.

* Blend Viski veya Türkçe adı ile harmanlanmış viski adı üzerine birçok viskinin karşımı ile harmanlanarak üretilen viski türüdür. Günümüzde de üretilen ve tüketilen viskilerin %90'nı harman viskilerden oluşur.

* Viski asla sarhoş olmak için içilmez, Bu yüzden viski her zaman adam gibi içilir.

* Viskideki alkol oranı ise İskoçya ve Amerika'daki belirli yasalar gereği en az %40 alkol içermelidir. %40 altında alkol oranına sahip viski gördüğümüzde bunun viski olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye'de satılan viskiler ise hacim olarak 20cl, 35cl, 50cl, 70cl, 100cl, 150cl, 300cl olarak satılmaktadır.

* Viskilerin rengi, kaliteleri hakkında bir ipucu vermez. Açık renkli viskilerin hafif, koyu renkli viskilerin ağır olduğu yargısı da doğru değildir.

Viski Nasıl Saklanır sorusuna en iyi cevap; saklanan yer güneş görmemeli ve serin bir yerde saklanmalı. (Buzdolabı değil tabi ki) Şişe dik bir şekilde tutulmalı, mantarın ıslanması engellenmeli.

* İskoç viskileri üretildikleri bölgelere göre İslay, Highland, Lowland, Spyside isimlerini alırlar. Viski tahıl maltı ile önce mayalandırılıp sonra damıtılmasından üretilir. Viski harmanlamadan sonra tatlarının birbirine iyice karışması için birkaç ay daha fıçılarda dinlendirilir. Bu süreye Evlendirme Süresi denilir.

* Kaliteli viskiler, çeşni katması bakımından içinde İspanyol şarabı bekletilmiş Sheery adlı fıçılarda dinlendirilir. Sherry fıçıları, Bourbon fıçılarına göre beş kat daha pahalıdır.

* J&B adlı viski tam 42 çeşit viskinin harmanlamasıyla üretilmiştir.

Meleklerin Payı, kendi fıçısı içerisinde yıllanan viskinin her yıl buharlaşan yaklaşık %2'lik kısmına verilen özel bir isimdir.

* Damıtım evlerinin başında baş damıtıcılar bulunur. Bu kişiler tat, mayalama, fermente etme gibi işlemlerde ince kararlar verir.

* 27 Mart Uluslararası Viski Günüdür. International Whisk(e)y Day olarak başta İskoçya olmak üzere tüm Dünyada kutlanır.

* Viski ile ilgili popüler Instagram Hesapları: whiskycollection, bulleitwhiskey, whiskeyexchange, whiskeyforums, whiskywithaview, whiskygentlemen, whiskywisemen

Dünyada tercih edilen en kaliteli viski markaları ise; The Macallan, Ardbeg, Glenmorangie, Lagavulin, Laphroig, Balvenie, Chivas Regal, Highland Park, Dewar's, Talisker, Ferintosh

Türkiye'de Satılan Bazı Viski Markaları;

Chivas Regal Whisky
Chivas Regal Viski Güncel Fiyatları;
Chivas Regal (12 Yıllık) 20cl (2016 Fiyat 52 TL)
Chivas Regal (12 Yıllık) 35cl (2016 Fiyat 80 TL)
Chivas Regal (12 Yıllık) 50cl (2016 Fiyat 108-112 TL)

Ballantine's Whisky

Ballantine's Whisky (Alkol Oranı %40)
1827'den beri üretilen, Dünyanın ikinci en çok satan harmanlanmış kaliteli İskoç viski sidir. İçimi oldukça rahattır ve 12 yıllıklarını bulmanız mümkündür. Satılanlar arasında en iyilerden biri diyebilirim. Okunuşu belintayns şeklindedir. İçim önerisi buz ve 1/5 soğuk su önerebilirim.
Ballantine's Viski Güncel Fiyatları;
Ballantine's Finest Blended Scotch Whisky 35cl (2016 Fiyat 59 TL)

* Jack Daniel's
Jack Daniel's 50cl (2016 Fiyat 100 TL)

* J&B Scotch Whisky
J&B Scotch Whisky 35cl (2016 Fiyat 51,50 TL)

* The Famous Grouse

* Glenfiddich Whisky: Single Malt Scotch Whisky (12-50 Yıllık)

Bu makale bilgi vermek amacıyla yazılmış olup herhangi bir tanıtım veya reklam içermemektedir.
Unutmayın, Viski de diğer tüm alkollü içkiler gibi sorumlulukla tüketilmesi gereken bir içecektir.

Burak AVCI - Update: 29.10.2020