13 Haziran 2020

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

Puro veya diğer adı ile Cigar, silindir şeklinde sarılmış tütün yapraklarından oluşan bir tütün mamülüdür. Özellikle Küba tarafında üretilmektedir ve Cuban Cigar olarak da bilinir. Puronun genel yapısından söz edecek olursak; gövde kısmı denilen yerde tütün parçacıkları bulunduran bir tutucu yaprak, bunun etrafında spiral şeklinde sarılmış sarıcı yaprak bulunmaktadır. Puronun en pahalı kısmını oluşturan sarıcı yaprak; sağlam, esnek ve ipeksi yapıda olmalıdır, güzel bir aromaya ve düzenli yanmayı sağlayacak yanıcı özelliğe sahip olmalıdır.

Genelde içim sırasında kafa kısmını bir Cutter ile keser daha sonra nemlendirilerek içilir. Puroyu yakarken de çakmak veya benzeri gazlı materyal kullanmayınız, uzmanlar her zaman kibrit ile yakmanızı önerir. Eşit miktarda ucunu hafif kibritle gezdirerek puronuzu yakabilir ve içine hazır hale getirebilirsiniz. Bu makalemde genelde Türkiye'deki Tobacco Shop'lar da satılan markaları inceleyerek başlayacağım. Bu markalar alt ve orta düzey Puro markaları olup günlük hayatta çoğu kişinin bulabileceği markalardır.

Puro alacağınız zaman asla plastik veya tahta ağızlığı olan markaları tercih etmeyiniz. Her zaman uç yani Cap(Şapka) tarafı yapraklı olsun çünkü ağızlıkla içmenin çok bir esprisi yoktur ve aromayı tam alamazsınız. Bir de İnce Sigarillo olarak satılan puro modellerini asla almayın ve tercih etmeyiniz. Bu türler çok kalitesiz oluyor ve sigaradan farksız ürünlerdir.

1) Toscanello Puro
Günlük hayatta birçok Tobacco Shop'da bulabileceğiniz orta-üst kalitede olan bir purodur. Toscana firması tarafından üretilen kaliteli İtalyan purosudur. Sarımı kalitelidir ve içim kısmı yapraklıdır. Ayrıca baş kısmını Cutter ile kesmenize gerek yoktur ve paket içinde 5 adet puro vardır. Günlük hayatta en çok tercih edilen markadır ve ben de tavsiye ederim.

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

Firmanın tam adı Manifatture Sigaro Toscano SpA olup www.manifatturesigarotoscano.it adresinden detaylı inceleyebilirsiniz. 1818 yılından beri üretilmektedir. Çeşitlerinden bahsedecek olursak;

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

• Grappa Flavoured (Üzümlü) Tavsiye Edilir.
• Caffe (Kahveli) Tavsiye Edilir.
• Limoncello (Limonlu) Tavsiye Edilir.
• Chocolate (Çikolatalı) Pek Tercih Edilmiyor.
• Vaniglia (Vanilyalı) Pek Tercih Edilmiyor.

Fiyat olarak ise diğer markalardan biraz daha pahalıdır. 2019 yılında paketi 40 TL'den satılırken bugün 2020 için 70 TL civarlarındadır.

2) CHE Puro
İkinci tavsiye edeceğim orta düzeydeki puro markasıdır. Fiyatı Toscanello markasına göre biraz daha uygundur ve günü kurtarır. CHE markasına ait birkaç puro varyasyonu satılmaktadır. Bunlar hakkında bilgi ve tavsiye verecek olursam;

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

İlk olarak Beşli paket halinde satılan CHE PURO markasından başlayacağım. Toscanello purosuna göre daha uzun ve kalındır. Hatta gövde kısmı iki katı diyebilirim. Sarımı oldukça kalitelidir ve Cutter ile baş kısmını kendiniz kesmeniz gerekir. Biraz büyük ve fiyatı uygun puro istiyorsanız kesinlikle öneririm. Çeşitleri ise No: 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 olarak adlandırılır. Ben aşağıdaki üç paketi denedim ve No 24 ile 25'i tavsiye edebilirim.

FRUIT FLAVOURED (Mor Paket No:24)
HONEY FLAVOURED (Sarı Paket No:25)
CHOCOLATE FLAVOURED (Kahverengi Paket No:22)

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

İkinci olarak CHE Sigarillo olarak satılan Yedili pakettir. Metal kap içerisinde 7 adet olup yapraklıdır. Bir nevi Toscanello'nun muadili ve fiyatı biraz daha ucuz olanı diyebiliriz. Baş kısmı yapraklıdır ve Cutter ile kesmenize gerek yoktur. Petit Panetela: Boyutu küçük ve hacim olarak orta kalın olan pura demektir. Kabın üzerinde bu şekilde bir ibare vardır ve kabın arkasında kaç adet puro olduğuna bakarak görebilirsiniz.

Fruit Flavoured No:8 tarafımca denenmiştir ve tavsiye edebilirim.

Son olarak CHE markası için iki ürünü önermeyeceğim. Bunlar CHE MİNİ ve Tek Halde Şeffaf Jelatinde Satılan CHE Puro'dur. CHE MİNİ genelde ince bir Sigarillo olup Rocks ince purolara benzemektedir. CHE Puro alırken metal kabın arkasındaki sayıya bakınız. Eğer 10 veya 20 Sigarillo ibaresi varsa bunları almayınız. Aynı zaman da ön tarafta da Sigarillo ifadesi varsa yine almayınız.

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

Diğeri ise Tek Halde Şeffaf Jelatinde Satılan CHE Puro; tanesi 20 TL olup tadı ve tazeliği oldukça kötüdür. Kabın içerisinde ikili satılanlardan bahsetmiyorum onu başka bir yazıda inceleyeceğim. Benim bahsettiğim yukarıdaki resimdeki gibi tek halde satılan kapsız olan varyasyonudur.

CHE-Toscanello Puro Markaları ve Puro Tavsiyeleri

3) Tavsiye Etmediğim Markalar
Son kısımda ise Türkiye'deki Tobacco Shop'lar da çokça satılan ve almanızı tavsiye etmediğim markaları sizlerle paylaşacağım.

* FRIDA (Frida): Plastik ağızlığı olan ve ince Sigarillo olarak 10'lu veya 20'li paketler halinde satılan bir üründür, kesinlikle tavsiye etmiyorum.

* HAVANİTOS: Plastik ağızlığı olan ve ince Sigarillo olarak 10'lu veya 20'li paketler halinde satılan bir üründür, kesinlikle tavsiye etmiyorum.

* ROCKS Puro Markası: Türkiye'de en çok bilinen fakat tüm varyasyonları kalitesiz olan bir markadır. Rocks ürün grubunu ben tavsiye etmiyorum fakat fiyatının ucuz olmasından dolayı tüketen çok insan vardır.

Rocks Mini olarak bilinen ve metal kapta satılan 10'lu Sigarillo modeli vardır. Chocolate Flavoured, Vanilla Flavoured, Yellow Flavoured, Clove Flavoured ve Cherry Flavoured olarak modeli vardır. Asla tavsiye etmiyorum. Bunlar dışında 20'li Sigarillo paketi olan Rocks Crashh Black ve diğer Rocks Toro, Rocks Corona modellerini de tavsiye etmiyorum.

* PUNTACANA: Genelde 5 adet yapraklı şekilde satılan ve sarımı, tadımı çok kötü olan puro markasıdır. Almanızı asla tavsiye etmem. Yakarken puronun yarısı elinizde sağılıyor ve verdiğiniz para resmen çöpe gidiyor. Samsun marka sigara alıp içseniz daha iyi diyebilirim.

* MARMARA PURO: Tavsiye etmediğim bir başka markadır.

* Crashh Black: 20'li Sigarillo paketi olarak satılır ve kalitesiz bir markadır.

* BACKWOODS: Paket benzerliği olarak Puntacana markasına benzeyen ve sarımı, tadımı kalitesiz olan bir markadır. Almanızı ve tüketmenizi tavsiye etmem.

* Rarewoods: Rarewoods Cigars, paket benzerliği olarak Puntacana ve Backwoods markalarına benzeyen ve sarımı, tadımı kalitesiz olan bir markadır. Almanızı ve tüketmenizi tavsiye etmem. Yurtdışın da çokça satılan alt kalite bir purodur.

Cafe Creme: İnce Sigarillo olarak 10'lu veya 20'li paketler halinde satılan bir üründür, kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Captain Black: Plastik ağızlığı olan ve ince Sigarillo olarak 10'lu veya 20'li paketler halinde satılan bir üründür, kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sigara ve puro karışımı bir ürün olduğu için alt kalite bir üründür.

DJARUM Puro: DJARUM markasının puro varyasyonunu tavsiye etmiyorum. Fakat DJARUM Black olarak bilinen ve puro olmayan siyah renkli aromalı sigara bu kategoriden farklı olup tüketeni çoktur.

Sonuç olarak Türkiye'de satılan ve günlük hayatta orta segment tüketici sınıfı için rahatça bulabileceğiniz puro markalarından bahsettim. Puro severler eminim daha üst segment markalar olan Cohiba, JR Alternative, Montecristo, Arturo Fuente, Palma Dutch Master gibi puro markalarını deneyecektir.

Burak AVCI - Güncelleme: 28.06.2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme