15 Mart 2017

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Orta sınıf segment erkek saat markalarından olan Guess'in Rolex Submariner serisine benzeyen GUW0172G3 modelini inceleyeceğim. Öncelikle saatin orijinal piyasa fiyatı 483,00 TL - 1.380,00 TL arası değişmektedir. Kutu içeriğinden bahsedecek olursak; Guess saat kutusu, 2 yıl garanti belgesi, kullanım kılavuzu ve saat yastığı vardır.

Saatin özelliklerinden bahsedecek olursak; Analog saat olup, Kasa Çapı: 40 mm ve Kasa Kalınlığı: 13 mm'dir. Kasa rengi gri, 10 ATM (100M/330FT) su geçirmezlik özelliğine sahip mineral cam vardır.

Kadran(Dial): Saat üzerinden zamanı okuduğumuz yüzeydir. GUW0172G3 modelinde kadran rengi lacivert olup kadran taşı yoktur. Alarm ve Kronometre yoktur. Kadran üzerinde 3 adet haftanın günü, ayın günü ve 24 Hour zaman dilimini gösteren (Krono)göstergeler bulunmaktadır.

Kayış: Metal olup renkleri Gri içinde Gold çizgiler mevcuttur.

Bezel(Çerçeve): Kol saatinin camının etrafındaki kavrayıcı çerçevedir. Bezelin görevi süre hesaplamayı kolaylaştırmaktır.  Bazı tasarımlarda Bezel tek yönlü olarak döndürülebilmektedir. Bazıları her iki yöne de dönerken bazıları sabitlenmiş yapıda olabilmektedir. GUW0172G3 modelinde Bezel sabittir.

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Görsellik olarak oldukça şık durmaktadır. Saatin seri numarası kasa arkasında yazmaktadır. Saatin inceleme videolarını Guess W0172G3 olarak aratıp bulabilirsiniz.

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Guess GUW0172G3 Saat İncelemesi

Analog: Zamanı göstermek için akrep-yelkovan kullanan saattir.

Kasa(Case): Saatin parçalarını içinde bulunduran kısım. En yaygın malzeme paslanmaz çeliktir ancak titanyum, platinyum, altın ve gümüşe de rastlanması mümkündür.

Crown (Stem, Pin): Gövdenin dışarısında kalan dışı yivlendirilmiş buton şeklindeki kısımdır, akrep ve yelkovanın ayarlanması hem de ana yayın kurulması için kullanılır (mekanik saatlerde). Kurma kolu olarak da anılır.

Jewels(Taşlar): İşler aksamda sürtünme ve aşınmayı engellemeye yarayan sentetik mücevherlerdir.

Movement(Mekanizma): Saatin işlevlerini yapmasını ve zamanlama sistemini içeren işler aksamına mekanizma denir. Quartz, ETA