13 Kasım 2016

Assassin's Creed Serisi - Açık Dünya Oyunu (Open World)

Assassin's Creed Serisi

Assassin's Creed serisi Ubisoft tarafından geliştirilen ve tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı suikastçı oyunudur. Birçok platform için oyunun serisi mevcuttur ama ben Microsoft Windows için yayınlanan serileri buradan paylaşacağım. Oyun tarih sahnelerinden esinlenmiş ve Campaign şeklinde ilerlenebilir bir oyun olduğu için serinin tutkunları tarafından fazlasıyla tutulmaktadır.

Grafik olarak her seride daha da kendini geliştiren oyun en çok Assassin's Creed 2 oyunundan sonra popülerliğini artırmıştır.

Assassin's Creed: Oyunun ilk serisi olup 2007 yılında çıkmıştır. Oyun, Üçüncü Haçlı Seferi döneminde geçiyor. Oyunun baş karakteri Suikastçı Altaïr Ibn-La'Ahad'tır. Haşhaşiler adıyla bilinen, Hasan Sabbah önderliğindeki tarihsel örgüt ile Tapınak Şövalyeleri arasındaki mücadele üzerine kurgulanmıştır.

Assassin's Creed II: 2009 yılında çıkan oyun Rönesans Döneminde İtalya'da geçiyor. Oyunun baş karakteri Suikastçı Ezio Auditore da Firenze'dir. Grafikler o döneme göre en iyilerden olup bu oyundan sonra serinin popülerliği artmıştır. Hikayesi ve oynanabilirlik olarak oldukça başarılıdır.

Assassin's Creed: Brotherhood: 2010 yılında çıkan oyun, 1500'lü yıllarda Borgia egemenliğindeki Roma'da geçiyor. Oyunun baş karakteri Suikastçı Ezio Auditore da Firenze'dir. Assassin kardeşliği olarak da bilinen oyunda birçok suikastçı karakterini oynayabilirsiniz.

Assassin's Creed: Revelations: 2011 yılında çıkan oyun 1500'lü yıllarda İstanbul'da geçiyor. Oyunun baş karakteri Suikastçı Ezio Auditore da Firenze'dir. Osmanlı dönemini ve Yavuz Sultan Selim zamanını konu alıyor.

Assassin's Creed III: 2012 yılında çıkan oyun 1770'li yıllarda geçiyor ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nı konu alıyor. Oyunun baş karakterleri Tapınakçı Haytham Kenway ve oğlu Suikastçı Connor Kenway (Ratonhnhaké:ton)'dir.

Assassin's Creed III: Liberation: 2012 yılında çıkan oyun Assassin's Creed III oyununun ek paketi değil ama devamı niteliğinde olan oyundur.

Assassin's Creed IV: Black Flag: 2013 yılında çıkan oyun 1700'lü yıllarda geçiyor ve "Korsanlığın Altın Çağı" olarak adlandırılan dönemi konu alıyor. Edward James Kenway adlı karakterin korsanlıktan suikastçılığı olan serüvenini işliyor. Grafik ve konu olarak oldukça başarılıdır. Korsan gemi savaşlarını yönetebildiğiniz bir oyundur.
DLC: Freedom Cry ve Pirates

Assassin's Creed: Rogue: 2014 yılında çıkan oyun Yedi Yıl Savaşı (1756-1763) döneminde Kuzey Amerika'da geçmektedir. Önceden suikastçı olan fakat sonradan tapınakçı olmayı seçen Shay Patric Cormac adlı karakterin hikayesini konu almaktadır.

Assassin's Creed Unity: 2014 yılında çıkan oyun Fransız ihtilalini (1789-1799) anlatmaktadır. Jacques de Molay'ın idamı ile oyun başlamaktadır. Fransız devrimindeki birçok önemli olay ve karakter oyunda geçmektedir.

Assassin's Creed Chronicles: Assassin's Creed'in 2 boyutlu oyunu olup çizgi film grafiklerine yakın ama sevenleri tarafından tutulan oyundur. ilk serisi 2015 yılında çıkan oyunun diğer serileri;
Assassin's Creed Chronicles: China (Çin İmparatorluğu, 2015)
Assassin's Creed Chronicles: India (Sih İmparatorluğu, 2015)
Assassin's Creed Chronicles: Russia (Ekim Devrimi, 2016)

Assassin's Creed Syndicate: 2015 yılında çıkan oyun 1868 yılında Londra'da geçmekte ve Sanayi Devrimi'ni konu almaktadır. Suikastçi Jacob Frye ve Evie Frye kardeşlerin hikayesini işlemektedir.

Assassin's Creed Origins (Release: 2017, Ptolemaios Dönemi Antik Mısır)

Assassin's Creed Odyssey (Release: 2018, Antik Yunanistan)

Assassin's Creed Valhalla (Release: 2020, Vikingler)

2010 yılında serisi biten ve Assassin's Creed'den önce popüler olan benzeri seri Prince of Persia'da Ubisoft tarafından geliştirilen oyundur.
İlk Oyunlar Prince of Persia The Sands of Time, Warrior Within ve The Two Thrones olup sonrası aşağıdaki gibidir.
Prince of Persia (2008)
Prince of Persia: The Forgotten Sands (2010 Serinin son oyunudur)

Burak AVCI - Update: 20.07.2020

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme