9 Ocak 2022

2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne Kadar Oldu? Güncel Yakıt Bilgilerini ve Zamları Nasıl Takip Ederim?

Honda Civic MTV

Yeni yılın gelmesi ile birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi'de (MTV) haliyle diğer vergi kalemlerinde olduğu gibi zamlanmıştır. Normalde aracımın yaşı üç yılını devirdi ve ben bu sene MTV'yi daha az öderdim diye düşünüyordum fakat 2021'e göre daha fazla ödeyeceğim. Geçen Sene Honda Civic 2018 model 1.6 motor Eco Elegance aracım için ödediğim birinci taksit vergi 823,50 TL iken bu sene Ocak ayının vergisi 1029 TL olmuştur. Yıl içerisinde MTV Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere iki defa ödendiği için toplamda bu yıl 2058 TL ödeyeceğim. Bildiğiniz gibi Türkiye'de MTV hesaplanırken 1.3 motor ve aşağısı, 1.3 ve 1.6 motor aralığı, 1.6 ve 1.8 motor hacmi aralığı ve 2, 3, 4'e doğru motor hacmi arttıkça vergide artmaktadır. Ayrıca TÜVTürk muayenelerde yapılan aracınızın KM hesabı da katılarak eğer 56 bin KM'yi aşmadıysanız daha az vergi veriyorsunuz eğer aştıysanız kademeli olarak KM bazında verginiz artmaktadır. Tüm araçların motor hacmi, KM hesabı ve yılına göre MTV fiyatlarının listesini yazıma ekledim buradan aracınızın vergisini öğrenebilirsiniz.

Aracınızın MTV vergisini E-Devlet üzerinden Araçlarım kısmına gelerek Vergi & Ödemeler sekmesinden güncel verginizi görebilir ve ilk taksidini buradan ödeyebilirsiniz. MTV borcunuzu mutlaka Ocak ayının son gününe kadar ilk taksidini ödeyiniz yoksa ceza gelmektedir. İkinci taksidini ise Temmuz ayının son haftası ödeyebilirsiniz. 2022 araç vergileri hakkında bu bilgileri verdikten sonra güncel yakıt bilgileri ve zam oranlarına geçebiliriz. Bildiğiniz gibi döviz kurundaki artışlardan dolayı benzin, motorin ve LPG'ye her hafta zam gelmektedir. Hatta bazı zamanlar haftanın birkaç günü üst üste gelen zamlar ile de karşılaştık. Şu an benzinin ve motorinin litre fiyatları 13-14 TL iken LPG'nin ise 8-9 TL civarlarındadır. LPG ile benzin arasındaki makas 1 TL olursa yakıt olarak benzine geçmenizi tavsiye ederim onun dışında arada 5-6 TL bazında bir fiyat makası varsa ve aracınızın sıralı gaz sistemi yeni, bakımları yapılmış veya fabrikasyon ise LPG yakıttan devam etmenizi öneririm.

Aracımın 2022 MTV ilk taksidi olan 1029 TL'yi Ocak ayı içerisinde ödedim. MTV birinci taksidinin son ödeme günü 31 Ocak 2022 olup ikinci taksit ise Temmuz ayındadır.

2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

Güncel zam oranlarını ise son zamanlarda oldukça popüler bir marka olan Benzin Litre'den öğreniyorum. Bu girişimin Facebook, Instagram hesapları olup güncel ve o gece gelecek olan zamları özellikle Instagram hesabından takip ediyorum. Örneğin bu gece yarısından itibaren benzin, LPG'ye şu kadar zam diye size önceden bildiriyorlar ve deponuz boş ise siz de gece yarısı olmadan gün içerisinde yakıt istasyonuna gidip en azından zamdan önce deponuzu doldurma şansına sahip oluyorsunuz. Benzin Litre girişiminin aynı zamanda mobil uygulaması olup Android Google Play'de BenzinLitre (Publisher: BrainMinds) olarak aratıp yükleyebilirsiniz. Bulunduğunuz konuma en yakıt istasyonları ve güncel yakıt fiyatlarını bu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde belli bir istasyondan yakıt alıyorsanız Opet, Petrol Ofisi ve Shell markalarının da mobil uygulaması olup hem fiyatları hem de avantajları buralardan da takip edebilirsiniz.

Genelde otomobil kategorisindeki yazılarımın bazılarında aldığım yakıt bilgilerini sizlerle paylaşamaya çalıştım. Fakat farklı farklı yazılarda farklı tarihlerde bu bilgileri paylaştığım için karışıklık olabiliyor. Ben de 2022 yılı içerisinden aldığım yakıt bilgilerini ve hangi istasyondan aldığımı bu başlık altında yazarak sizler için günce tutmaya çalışacağım. LPG yakıt tipi olarak en iyisi Opet Aygaz Otogaz olup aynı zamanda en pahalısıdır. Sonra Petrol Ofisi PO Gaz gelir ve sonrasında Norm Gaz gibi daha uygun fiyatlı markalar gelmektedir. Mecbur olmadıkça adı sanı bilinmeyen ve genelde Anadolu'da kara yolu üzerinde bulunan istasyonlardan motorin ve LPG almamaya çalışınız.

Benzin Litre

Geçmiş LPG ve Benzin Fiyat Listesi
Sene başı İstanbul'da Ocak ayı itibarıyla LPG litre fiyatı 8,19 TL civarlarında iken Kurşunsuz Benzin litre fiyatı ise 13,99 TL'dir. 2022 yıl sonuna kadar verileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

LPG Kur: 11,55 TL
İstasyon: Lukoil Benzin İstasyonu (Pendik Güzelyalı & Lukoil Gas)
Depo/Tarih: 05 Haziran 2022'de 34,5 Litre LPG Tankı 398 TL'ye Dolmuştur.

LPG Kur: 11,13 TL
İstasyon: Lukoil Benzin İstasyonu (Pendik Güzelyalı & Lukoil Gas)
Depo/Tarih: 18 Haziran 2022'de 31,8 Litre LPG Tankı 354 TL'ye Dolmuştur.

Benzin Kur: 27,48 TL
İstasyon: Lukoil Benzin İstasyonu (Pendik Güzelyalı)
Depo/Tarih: 22 Haziran 2022'de 29,8 Litre Benzin Deposu 819 TL'ye Dolmuştur.

LPG Kur: 11,13 TL
İstasyon: Lukoil Benzin İstasyonu (Pendik Güzelyalı & Lukoil Gas)
Depo/Tarih: 24 Haziran 2022'de 28,6 Litre LPG Tankı 318 TL'ye Dolmuştur.

Yazıya ek olarak sadece 2022 yakıt bilgilerini değil araç iç ve dış yıkama fiyatlarını da ekleyeceğim. Cilalı iç ve dış yıkama Türk Telekom Prime müşterilerine AutoClub (ACT) bayilerinde 60 TL'dir. Geçen sene 40-50 TL arası olan hizmet bu sene birçok yerde 60-80 TL arası değişmektedir. En son aracımı Pendik Marina AutoClub'da 10.06.2022 tarihinde yıkattım. İndirim şifresi almak içinse ACT boşluk TCKN yazıp 6262'ye göndererek şifre alabilirsiniz. Pendik Marina AutoClub'dan detaylı bilgi alabilmek için (0216) 483 63 53 numarasını arayabilirsiniz.

Burak AVCI - Update: 24.06.2022

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makaleye Yorum ve Sorularınızı Bırakabilirsiniz.