12 Kasım 2016

Küp Şeklinde Avokado Salatası Hazırlamak ve Sos Tarifleri

Küp Şeklinde Avokado Salatası Hazırlamak ve Sos Tarifleri

Avokado meyvesi genelde salatası yapılarak tüketilen ve Omega 3, A, D, E, K vitaminleri gibi birçok faydalı besin değerlerini içerir.

Genelde İnternet üzerinde avokado salatası ve tariflerini aratınca avokado ezmesi tarzında tarifler çıkar. Salatanın içinde avokado dışında her şey vardır; peynir, maydanoz, salatalık, domates, közlenmiş kırmızı biber , yeşil soğan gibi. Ben avokado salatasında bu ürünleri genelde tercih etmiyorum çünkü avokado salatasından çok lapaya dönen garip bir salata çıkıyor işin sonunda. Makarna sosları veya sabah kahvaltısı içinde hazırlanan birçok avokado sosu mevcut. Fakat ben sadece sade salata yapımını anlatacağım.

Birde ezme tarzı değilde küp küp doğrayarak sade avokado salatasının daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Diğer türlü ezme şeklinde olan salatanın zeytin ezmesinden farkı kalmıyor.

Malzemeler
* 2 Adet Olgunlaşmış Avokado (3 Adet de olabilir)
* 1 Adet Limon
* 2 Diş Sarımsak
* 1 veya 1,5 Çay Bardağı Zeytinyağı
* Tuz (Karabiber'de olabilir ikinci baharat olarak)
* 5-6 Adet Ceviz

İlk olarak avokadoyu tam ortasından keserek ikiye bölün ve çekirdeğini çıkarın. Daha sonra ince kabuğunu soyun ve küp şeklinde doğrayın. İkiye kestikten sonra küp şeklinde içerden kesip yemek kaşığı ile de avokado adetlerini çıkarabilirsiniz.

Bir adet kaba aşağıdakileri hazırlayıp ekleyin ve hepsini karıştırın;
2 diş sarımsağı soyup rendeleyin ve kaba ekleyin.
1 adet limonun suyunu sıkın ve kaba ekleyin.
1 veya 1,5 çay bardağı zeytinyağını kaba ekleyin.
Tuz kesinlikle ekleyin bir tutam. İsteğe göre Karabiber veya Pul Biber ekleyebilirsiniz.

Küp küp doğradığımız avokadolar üzerine hazırladığımız karışımı dökün. En son havanda dövdüğümüz cevizleri salata üzerine serpiştirin. Afiyet Olsun.

Yukarıdaki sade ama güzel avokado salatası dışında aşağıdaki soslarıda uygulayabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok tarif vardır, yabancı tarifleri izlemek için Avocado Salad olarak Youtube'da aratarak izleyebilirsiniz.

1) Guakamole(Guacamole) Sos Tarifi
* 2 Adet Olgunlaşmış Avokado
* 1/2 Kırmızı Soğan
* 2 Acı Biber
* 2 Yemek kaşığı ince kıyılmış kişniş yaprağı
* Limon suyu (1 çorba kaşığı)
* 1/2 çay kaşığı iri tuz
* Karabiber bir tutam
* 1/2 Domates, çekirdeği ayırılmış ve doğranmış

Avokadoları çekirdekten çıkardıktan sonra kaba koyarak ezme şekline getirin ve tüm malzemeyi kaba koyarak iyice karıştırın. Guakamole(Guacamole) sosunuz hazırdır.

2) Hardal Soslu Avokado
* 3 Çay Kaşığı Hardal
* 1/2 Limonun Suyu
* Tuz ve Karabiber

Küp küp kesilen avokado salatası üzerine yukarıdaki malzemeleri karıştırıp üzerine dökerek hardal soslu avokado salatasını deneyebilirsiniz.

Kaynaklar
tr.wikipedia.org/wiki/Avokado
en.wikipedia.org/wiki/Avocado
en.wikipedia.org/wiki/Guacamole
tr.wikipedia.org/wiki/Guakamole