31 Aralık 2019

2020 Yılına Girerken Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2020 Yılına Girerken Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2020 yılına girerken akıllı telefon piyasasında birçok yeni model satışa çıktı. Daha önceki yazılarımda da çokça öneride bulunmuştum. Bu sefer hem Apple hemde Android için genel bir tavsiye ve değerlendirmede bulunacağım.

İlk olarak Apple iPhone ile başlayacak olursak; Yeni çıkan Apple iPhone 11 serisini öneririm. iPhone 11 ve Pro modellerinin fiyatları eski seriler olan X, XS, XR, XS Max ile hemen hemen aynı fiyat aralığında olduğu için yeni iPhone alacak kişilere direk 11 serisinden başlamasını öneririm.

Apple iPhone'lar da dikkat etmeniz gereken husus 128 GB altı olmamasıdır. Ayrıca 11 serisi ile işlemci teknolojisi yenilenmiş olup Apple A13 Bionic Yonga Seti (Chipset) bulunmaktadır. 11 serisi için önereceğim iki model aşağıdaki gibidir.

Apple iPhone 11 Pro Max (512 GB / 256 GB / 128 GB)

Apple iPhone 11 (256 GB / 128 GB: 7500 TL)

Android Telefonlarda ise Samsung ve Oppo markalarını önermeyeceğim. Türkiye Android pazarında ise Samsung, Xiaomi ve Huawei dışındaki diğer markaları zaten tercih etmeye gerek yoktur. Birçok ünlü marka ise yakın tarihte pazardan çekildi. Geriye kalanlar genelde Çin üretimi ve marka değeri düşük telefonlardır.

Ayrıca Xiaomi markası Alt, Orta ve Orta-Üst segmentteki tüm kişilere telefon modeli sunduğu için Oppo veya diğer markalara çokta gerek kalmıyor.

Xiaomi markası için iki model önereceğim. Diğer modelleri çok beğenmedim. İkisinden birini bütçenize göre almanızı tavsiye ederim. Ayrıca Android telefon alacaksanız Xiaomi modellerini detaylı incelemenizi öneririm.

Xiaomi Mi Note 10 (128 GB)

Xiaomi Redmi Note 8 Pro (64 GB / 128 GB: 2000 TL)

2020 Yılına Girerken Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Huawei markası için durum biraz karışık. Türkiye'ye en son Huawei P30 Pro modeli girdi ve Google ile olan davalar sonucunda yeni modeller ülkemize gelmedi. Bu yüzden ilerisi için akıbeti çok belli olmayan bir markadır. Fakat yine de kalitesi bakımından tercih edecekseniz aşağıdaki modelleri size öneririm. Aşağıdaki modeller de Google Play problemi yaşanmayacaktır.

Huawei P30 Pro

Huawei Mate 20 Pro (LYA-L09)

Huawei Y9 Prime 2019 (STK-L21)

2020 Yılına Girerken Akıllı Telefon Tavsiyeleri

BlackBerry: Niş bir telefon markasıdır. TCL firmasına ait Kanada ülkesi üretimi olan bir markadır. Genelde İş(Business) telefon olarak bilinir. Google Play oyunlar, gereksiz sosyal medya uygulamaları kullanmak isteyenler, Mail, Telefon Konuşması gibi uygulamalar için tercih eden kişilerce kullanılıyor.

BlackBerry KEY2 (128GB/6GB Bellek/3500 mAh)

BlackBerry KEYone (Black Edition)

Kısa Kısa Bilgiler

* Akıllı telefonlar için batarya ömrü ortalama 2 yıldır, maksimum ise 3 yıldır. Telefon yavaşladıysa yetkili servis de Pil Değiştirme işlemi yaptırabilirsiniz. İlk gün ki hız ve kaliteye gelecektir.

* Samsung markasının Android işletim sistemini çok iyi ve verimli kullanamaması, Samsung Launcher'ın kendisini geliştirememesi ve telefonu yavaşlatması sebebiyle Samsung markasını çok önermiyorum. Ayrıca Samsung'un Pil kullanımı ve optimizasyonda çok başarılı değildir.

* İlk akıllı telefonlar çıktığında Tablet satışları da patlama yapmıştı. Fakat Tablet ara teknoloji olduğu için akıllı telefonların gelişmesi ile artık pek satılmıyor.

* Eğer bütçeniz imkan veriyor ise ikinci el telefon almayınız. Sıfır ve Yurt içi kayıtlı Distribütör garantili almanız en doğrusu olacaktır.

* Huawei markası Google'ın kara listeye almasından sonra Huawei Mate 20 ve P30 modeli sonrası telefonlar da Google Play güncelleme sıkıntısı yaşanacağı söyleniyor.

* Yurt dışından telefon almak artık çok cazip değil çünkü IMEI kayıt ücreti 1800 TL olup 3 yıl boyunca da kendi adınız dışında bir GSM hattı takamıyorsunuz ve doğal olarak satamıyorsunuz.

* OPPO: BBK Electronics firmasına ait Çin markasıdır, geleceği olabilecek bir markadır. Dongguan, Çin. Türkiye'de reklam ve satışlara başlamıştır. Ben Xiaomi markasını öneririm.

Burak AVCI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder