14 Aralık 2013

En Çok Kullanılan Mobil Mesajlaşma Uygulamaları

Android ve Iphone akıllı telefonlar hayatımıza girdikçe iletişimde gün geçtikçe daha hızlı bir hal alıyor. Google Play ve AppStore'a her geçen gün yeni bir mesajlaşma uygulaması çıkıyor. Peki bunlardan hangisi daha kullanışlı, hangileri gereksiz şekilde telefonumuzun hafızasını kaplıyor, Türkiye'de bu uygulamalar ne denli kullanılıyor. Size Mobil Mesajlaşma Uygulamalarını kısa kısa tanıtarak fikir sahibi olmanızı sağlayacağım.

WhatsApp

1) WhatsApp: Mobil mesajlaşma uygulamaları arasında hiç şüphesiz en popüler olanıdır WhatsApp. Telefon rehberinizdeki herkes ile ücretsiz ve hızlı mesajlaşma imkanı sunar. Dosya, Video, Ses gönderme, Grup konuşmaları ve daha birçok özelliği var. Fakat WhatsApp'ın en önemli özelliği, telefon rehberinize kayıt olanlar ile sadece mesajlaşmanız. GSM numarası sizde olmayan biriyle konuşmanız mümkün değil. Windows, BlackBerry dahil tüm akıllı telefonlar için uygulaması mevcut. whatsapp.com adresinden tüm hepsine ulaşabilirsiniz.

Son zamanlar WhatsApp fazla popüler olmasından dolayı yıllık ücret alacağını açıklayınca Line ve WeChat adında iki uygulama piyasaya sürüldü. Fakat çalışma mantıkları aynıydı. Sadece rehberinizde ekli kişiler ile konuşabiliyorsunuz. Gelen tepkiler üzerine WhatsApp tekrar ücretsiz olduğunu duyurunca bu iki uygulamanın kullanılmasına çok ihtiyaç kalmadı ve telefonda uygulama çöplüğüne dönüştü. Ben şahsen iki uygulamayı da sildim. Ayrıca Line uygulaması dakika başı reklam bildirimi göndermesi sonucu bir daha yüklememe kararı aldım. Kısacası WhatsApp tek başına yeterli olduğunu düşünüyorum.


Facebook Messenger

2) Facebook Messenger
Facebook'u hiç şüphesiz ki kullanmayan yoktur. Yeni gelen güncelleme ile WhatsApp mesaj arayüzüne benzer yapısı ile baya ilgi gördü ve popülerleşti. Facebook'un bu atağı zaten birçok mesajlaşma uygulamanın da sonu oldu. Facebook hesabınızdaki arkadaşlarınızla hızlı ve rahatça mesajlaşmanın en iyi yolu Facebook Messenger olduğu için WhatsApp'dan sonra yüklenmesi gerektiğini düşündüğüm ikinci uygulamadır.3) BlackBerry Messenger
BBM eskiden sadece BlackBerry telefonlarında olan popüler bir uygulamaydı. Android ve Iphone akıllı telefonlarının çıkması ile BBM kullanımı ciddi şekilde azaldı. WhatsApp yıllık ücret alacağı duyurunca, Windows platformu dahil Android ve IOS için çıkan BBM sürümü bir hafta içinde patlama yaptı.

BBM'in tercih edilme sebebi genelde size özel bir PIN adresi verilmesi ve kimse ile GSM numaranızı paylaşmadan sadece PIN paylaşarak listenize ekleyip mesajlaşmanız. Bu sayede kişisel bilginizi gizli tutabiliyorsunuz. WhatsApp'dan sonra en çok tercih edilen ve kullanışlı olan BBM uygulamasını kesinlikle öneririm. Hem GSM numaranızı paylaşmıyorsunuz hem de Sosyal Medya hesaplarınızda sadece PIN adresinizi vererek insanların size ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Fakat 2015'e girerken BlackBerry telefonlarının artık piyasadan silinmesi ile bu uygulamada tarihe karışacak gibi.


4) ICQ
İnternetin ilk zamanların popüler olan ICQ şimdilerde mobil uygulaması ile WhatsApp'ı aratmıyor diyebiliriz. WhatsApp'ın paralı sürüme geçmesi dahilinde ICQ tercih edilecek ilk mesajlaşma uygulamaları arasında. WhatsApp'da olduğu gibi telefon numaranız ile kayıt oluyorsunuz. Daha önceden www.icq.com adresinden kayıt olduğunuz ICQ numaranız varsa onunla da giriş yapabilirsiniz. ICQ'nun en güncel Andorid ve IOS sürümleri markette mevcuttur.

Viber

5) Viber
Telefondan sesli veya görüntülü konuşmak için tercih edile bir uygulamadır. Mesajlaşmak yerine daha çok HD kalitesinde sesli konuşmak için kullanılır. WiFi sayesinde ücretsiz telefon görüşmesini Viber ile sağlayabilirsiniz. Kendi alanında başarılı bir uygulamadır. Aynı zamanda Skype'da kullanabilirsiniz. Viber benzeri bir uygulama olup Andorid App son derece başarılıdır.

6) InstaMessage: Instagram'da karşılıklı takipleştiğiniz kişilerle mesajlaşma imkanı sunan bir uygulamadır. Mesaj iletimi ve arayüz kalitesi o kadar iyi değildir. Fakat Instagram'ın mesaj özelliği olmadığı için kendi alanında ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Olur ki yeni gelen bir Instagram güncellemesi ile mesajlaşma özelliği eklenirse bu uygulama eminim tarihe karışacaktır.

Zamanla ve yeni uygulamalar geldikçe bu konuyu güncel tutacağım.

Yukarıda yazdığım ilk 4 uygulamayı kullanıyorum. Bunlar dışında kullanmadığım ve şuan için gerek duyulmayan uygulamaları sıralarsam; MessageMe, WeChat, ChatON, LINE

Tango
Telefon numaranız ile üye oluyorsunuz, Rehberinizde kayıt olmayan herkese otomatik SMS yolluyor. Bu yüzden silmeme sebep olan bir uygulama. Lokal olarak insanları bulabiliyorsunuz fakat kullanıcıdan izinsiz yapılan işlemler için spam uygulama olarak düşünüyorum.